Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, z. Arben Vitia priti sot në takim Ambasadorin e Norvegjisë, z. Jens Erik Grondahl.

vull

Në këtë takim u bisedua për situatën rreth pandemisë COVID-19 dhe veprimeve që po ndërmerren për menaxhimin e saj. Në këtë aspekt, ambasadori Grondahl ishte i interesuar rreth mbarëvajtje së procesit të vaksinimit kundër COVID-19 në Kosovë. Ministri Vitia e ka informuar Ambasadorin për ecurinë e këtij procesi dhe vaksinimin […]

Me Donika Gërvallën për herë të parë Shtetet shqiptare me një diplomaci të mirëfilltë kombëtare

vull

Nga Skënder Sadri KAPITI Këtë shkrim po e filloj me një përshëndetje dhe mirënjhohje votuesve në Kosovë që me 14 Shkurt 2021 bënë ndryshimin e madh kombëtar: ndëshkuan krimin dhe korrupsionin e lartë shtetëror, ndëshkuan politikën e papërgjegjshme dhe të interesave personale mbi ato kombëtare dhe sollën në pushtet një […]

Komuna e Sarajit dhe Organizata Humanitare Kalliri i Mirësisë shpërndanë 150 pako ushqimore

vull

Për hir të muajt të shenjtë të Ramazanit, Komuna e Sarajit dhe Organizata Humanitare Kalliri i Mirësisë, shpërndanë 150 pako ushqimore. Pakot u dedikohen familjeve në nevojë të cilat duke shpresuar se me këtë ata sadopak do të përmbushin kërkesat e tyre elementare. Kryetari Blerim Bexheti falemenderoj z.Nexhat Lika për […]

Takim ZKQ Dimitrov – MPJ Shalenberg

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov, vizitën njëditore në Austri rrumbullakoi me takimin me Ministrin Federal për Punë të Jashtme, Aleksander Shalenberg. Dimitrov theksoi se çështja për fillimin e negociatave të vendit për anëtarësim të plotë në BE ka implikime të fuqishme gjeopolitike për Unionin si një projekt […]

Nuhiu dhe Sulejmani: Reforma në drejtësi e patjetërsueshme pasi ka të bëjë me të ardhmen

vull

Zëvendësministri I Drejtësisë, Agim Nuhiu sot zhvilloi një takim me Kryetarin e Gjykatës Themelore Civile në  Shkup z. Ilir Sulejmani vlerësuam se kjo gjykatë është gjykata me më shumë lëndë gjyqësore në vend. “Duke patur parasysh rrethanat e rënduara për shkak të pandemisë Covid – 19 është e përkushtuar në […]

Media sllovene botoi non-paper: Kështu duket harta për ndarjen e BeH, Shqipërin Etnike dhe Serbin e Madhe

vull

Portali Slloven Necenzurirano.si botoi një dokument diplomatik jozyrtar që flet për copëtimin e Bosnjë dhe Hercegovinës, pranimin e Republikës Srpska në Serbi dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Askush nuk e ka konfirmuar zyrtarisht se Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, mori një dokument me një përmbajtje të tillë nga Sllovenia. Por një dokument jozyrtar […]

Visar Ganiu: Vendosëm në shërbim të personelit mjekësor në Çair 5000 skafanderë, donacion i siguruar nga kompania ATS Group

vull

Kompania e mirënjohur ATS Group e udhëhequr nga z. Shefqet Demiri bashkëqytetar i ynë nga Çairi sërish dëshmoi gatishmërinë e saj për të kontribuar në rritjen e nivelit të mbrojtjes së qytetarëve në ballafaqimin me virusin Covid 19 duke i dhuruar Komunës së Çairit donacion prej 5000 skafanderëve me vlerë […]

Bllok i pavarur / “Non-Paper” është një thirrje për një luftë të re – BE dhe SH.B.A. duhet të reagojnë urgjentisht”

vull

Në seancën e saj të jashtëzakonshme sot, Kryesia e Bllokut të Pavarur dënoi dhe refuzoi me forcë aktivitetet me “Non-Paper”duke bërë thirrje për ndarje të reja dhe rishikimin e kufijve në rajonin tonë, dhe u bëri thirrje institucioneve evropiane dhe institucioneve të Republikës së Sllovenisë që urgjentisht të kundershtojn kësaj thirrjeje të hapur […]

Hoxha: Mbjellja ajrore e reve me reaktiv jod argjendi është metodë efektive për mbrojtjen e zonave bujqësore, kjo do të vazhdojë edhe këtë vit. Në vend të dy, këtë vit do të fluturojnë tre aeroplanë

vull

Sot, ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave, Arjanit Hoxha, së bashku me drejtorin e Drejtorisë për Punë Hidrometeorologjike, Kostadin Acevski, në Aeroportin Sportiv Stenkovec, njoftuan masat e ndërmarra për mbrojtjen nga ajri të zonave bujqësore nga katastrofat natyrore për këtë vit.   Procedura për prokurimin publik të shërbimeve […]

Rustemi: Projekti i pjesës së dytë i autostradës Shkup-Bllacë, gati në fund të shtatorit

vull

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Rrugë Shtetërore”, Ejup Rustemi së bashku me Zëvendëskryeministrin e parë, Artan Grubi dhe ministrin e Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski sot kanë inspektuar nga afër punimet për ndërtimin e pjesës së parë të autostradës Shkup-Bllacë. Drejtori Rustemi ka njoftuar se tani më janë duke u bërë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: