Koha e shqiptarëve/ “Të bëhemi si Shkëndija”! Klubi shqiptar në elitën e Malit të Zi, i hapi dyert edhe Vllaznisë

vull

Nga Klaudio Ndreca Një erë e re që fryn për suksesin e shqiptarëve! Të paktën nga sporti situata duket shumë premtuese për arritjet tona në nivelet më të larta. Ekipet shqiptare kanë bërë një hap përpara me kualifikimin e tyre së bashku në turin e parë të Europës, pa harruar […]

Lidhja e Isa Mustafes, me asgjë nuk ta pērkujton Lëvizjen e Ibrahim Rugovës!

vull

Ldk-ja e sotit, nuk ështē ASESI ajo LDK-ja që e la nē amanet Presidenti karizmatik Ibrahim Rugova! Ajo sot është shndrrua në një “fabrikë” dështakësh e poltronistash senil që dobësitē e tyre (karizmatike, profesionale, autoritative, etj.) në ngrehinën e quajtur “Këshill i Përgjithshëm” i manifestojnë (publikisht) dhe i ekzekutojnë (ilegalisht) […]

Spasovski: Vazhdim i reformave në MPB, profesionalizëm të shërbimit dhe përmirësim të kushteve për punë

vull

Proceset reformuese në kuadër të MPB-së që u ndërprenë nëntë muajt e fundit për shkak të qeverisë teknike dhe procesi zgjedhor duhet të vazhdojnë, në drejtim të përforcimit të strukturave të policisë përmes përmirësimit të kushteve për punë. Natyrisht kjo varet nga mundësitë e shtetit, por investimet kapitale duhet të […]

Ndahet nga jeta nëna e kryetares së Komunës së Tetovës, Teuta Arifit, veteranja e arsimit Nadire Arifi

vull

Sonte ka pushuar së rrahuri zemra e mësueses tetovare dhe veteranes të arsimit shqip, znj. Nadire Arifit, njëherit nëna e kryetares së komunës Tetovës, Teuta Arifi. Lajmin e ka bërë të ditur Teuta Arifi me anë të një publikimi në Facebook. Të nderuar qytetarë, familjarë, miq dhe dashamirë! Me dhimbje […]

Në Tetovë AZGJ-ja shpërndau fletushkën për të drejtat gjuhësore

vull

Nëpunësit administrativë të Agjencisë së Zbatimit të Gjuhës (AZGJ) sot në Tetovë shpërndanë fletushkën për të drejtat themelore gjuhësore në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Qëllimi i publikimit dhe i shpërndarjes së kësaj fletushke është që qytetarët të njihen me të drejtat e tyre themelore gjuhësore. Kjo përmban informacione të […]

Federata e Futbollit të Maqedonisë investon më shumë se 300 000 euro për rikonstruimin e Stadiumit të Qytetit në Kavadar

vull

KF Tikveshi dhe qyteti i Kavadarit do të do të kenë atë që me dekada kanë ëndëruar gjithë dashamirët e vërtetë të futbollit. Pas 30 viteve, Stadiumi i qytetit në Kavadar do të ketë plotësisht pamje të re. Federata e Futbollit të Maqedonisë në tërrësi rikontruoi dy tribuna (jugore dhe […]

Bekim Memeti nga Manastiri mbetet drejtor në NP “Rrugët e Maqedonisë”

vull

Bekim Memeti nga Manastiri do të vazhdojë të drejtojë drejtorinë “Rrugët e Maqedonisë”. Memeti është drejtori i parë që arriti për një kohë të shkurtër të realizojë programin e tij duke asfaltuar në çdo qytet – fshat shqiptar. Ai arriti të punësojë për herë të parë një numër të madhë […]

Kryeministri Zaev u takua me ambasadoren zvicerane Tehada: Bashkëpunimi bilateral është i shkëlqyer

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev sot realizoi takim me ambasadoren e Zvicrës në vendin tonë, Ekselenca e saj Sibil Zuter Tehada. Në takim u bisedua për më shumë tema aktuale, siç janë gjendja politike në vend pas mbajtjes së zgjedhjeve parlamentare, me ç’rast u […]

Të shtunën në Strumicë, Shkëndija kundër Bellasicës

vull

Kuqezinjtë kthehen në aksion. Të shtunën në Strumicë përballemi me Bellasicën. Ndeshja nis në orën 16:00. • Bellasica pret Shkëndijën në duelin e xhiros së pestë në LPFM • Kthehet në formacionin kuqezi mesfushori Armend Alimi • Strumicasit numërojnë 4 humbje në 4 ndeshjet paraprake Pas pauzës ndërkombëtare dhe ndeshjeve […]

Takim i Kryeministrit Zaev me ambasadorin e Kosovës Dedaj: Urime për formimin e Qeverisë pro-evropiane,

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev u takua me Gjergj Dedaj, ambasadori i Republikës së Kosovës në vendin tonë. Në takim u shprehën urime për formimin e Qeverisë së re pro-evropiane, e cila pas anëtarësimit në NATO, u vlerësua se me sukses do të punojë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: