MEXHITI: Pas 15 korrikut adresa e Zaevit dhe Mickoskit për të formuar Qeverinë do të jetë në Reçicë tek ALI AHMETI

vull

Bartësi i  listës  në njësinë e parë zgjedhore Izet Mexhiti në fjalimin e tij para qytetarëve të Komunës së Sarajit, tha se që në momentin e tij kur kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti shpalosi idenë e tij të guximshme se ka ardhur koha për kryeministrin e parë shqiptarë me kandidat Naser […]

Ali Ahmeti: Me 16 korrik kush dëshiron të bisedoj ‘bujrum’ ne jemi këtu

vull

Në një takim me banorët e Komunës së Sarajit, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti sot bëri prezantimin e kandidatit për kryeministër të parë shqiptar, Naser Zyberi për zgjedhjet parlamentare që do të mbahen me 15 korrik të këtij viti. Në fjalimin e tij, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti tha se […]

Takim me përfaqësuesit e Lidhjes futbollistike të Tetovës

vull

Sot takuam përfaqësuesit e LFK Tetovë dhe punonjësit sportiv në komunën e Tetovës. Ishte kjo një mundësi e mirë për të bashkëbiseduar rreth sfidave por edhe rreth mundësive që ka futbolli në komunën e Tetovës dhe më gjërë. Me rregullimin e statusit të kryesisë së LFK Tetovë, respektivisht kryetarit z. […]

Thellohet dhimbja në familjen atdhetare Xheladini. Pas ndarjes nga jeta të Irfan Xheladinit (më 26 qershor 2020), sot ka ndërruar jetë edhe vëllai i tij Ilir Xheladini

vull

Iliri, ishte i punësuar në Universitetin e Tetovës, përkatësisht në administratën e Fakultetit të Shkencave Matematike – Natyrore. Kjo njësi akademike dhe Universiteti ynë, i jemi mirënjohës për kontributin e dhënë për këtë institucion të arsimit të lartë në gjuhën shqipe si dhe angazhimin e tij në avancimin e proceseve […]

Sot, e shtunë – 27 qershor, kryetari i PDSH-së bashkë me kandidatin për deputet z. Zemri Asani vizituan fshatin Urviç, Novosellë, Rakovec, Zherovjan dhe Siniçan

vull

Sot, e shtunë – 27 qershor, kryetari i PDSH-së bashkë me kandidatin për deputet z. Zemri Asani vizituan fshatin Urviç, Novosellë, Rakovec, Zherovjan dhe Siniçan. Në vijim ju bashkëngjesim videon: https://youtu.be/jnieorU5Fp8 Menduh Thaçi: Unë më mirë se çdonjëri e njoh sistemin. Nuk do të munden të më manipulojnë apo mashtrojnë. Ne […]

ITShKSh: Nënë Tereza, 40 vite qytetare e nderi e Shkupit

vull

Para 40 vitesh Gonxhe Bojaxhiu Nënë Tereza, vizitoi vendlindjen e sajë Shkupin ku edhe në atë rastë është shpallur qytetare nderi. Ky përvjetor u shënua nga ITSHKSHM, ndërsa në vendin ku dikur ishte shtëpia e nënë terezës u vendos pllakata edhe me mbishkrimin në gjuhën shqipe. “Ne si institucione dhe […]

Ditën e djeshme, PDSH mbajti takime në Ropalcë, Mateç, Llojan dhe kulminoi me tubimin në Sllupçan të Komunës së Likovës

vull

Të pranishëm në takime ishin Menduh Thaçi, Orhan Ibrahimi (bartës i listës në zonën 2) dhe Fitor Seferi – kandidat për deputet në zonën 2. Mes tjerash, Menduh Thaçi shpjegoi platformën e partisë duke potencuar se shqiptarët duhet të përkrahin demokracinë konsensuale si zgjidhje e vetme e problemeve. Orhan Ibrahimi: […]

THE INEXISTENT BATTLE AT THE FIELD OF BLACKBIRDS (KOSOVO POLJE) IN 1389 The truth: It never took place.

vull

The episode that happened down along the Llap river in the summer of 1389 was a historical moment without any changing impact on the existing relations for the dominions involved in that incident. The event, which slowly penetrated the written history, became known as the [First] Battle at the Field […]

Beteja e Paqenë në Fushë të Mëllenjave (Kosovo Polje) më 1389

vull

Beteja e Paqenë në Fushë të Mëllenjave (Kosovo Polje) më 1389 E vërteta: Ajo betejë nuk ndodhi. Muhamet Pirraku Ngjarja në rrjedhë të poshtme të lumit Llap në verë të vitit 1389 ishte moment historik pa asnjë ndikim për ndryshime të marrëdhënieve ekzistuese në vendet e përfshira në ngjarje. Ajo […]

Llalla BDI-ja fituese me 11 deri me 13 deputet, PDSH-ja formon grup parlamentarë me 5 deputet (VIDEO)

vull

Historiani Arben Llalla i cili jeton dhe vepron në Tetovë, ka dhënë opinionin e tij për televizionin  Faxnews në lidhje zgjedhjet për deputet që do të mbahet me 15 korrik në Maqedoninë e Veriut. Llalla u përgjigj se në këto zgjidhje pritet rikthim i fuqishëm në skenën politike të Partisë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: