Itali: Vdes shqiptari 34 vjeçar

vull

Një aksident i rëndë ka ndodhur sot në Itali, ku i ka marrë jetën një të riu shqiptari dhe një italiani. Mediat në Itali raportojnë se viktimat ishin duke udhëtuar në autostradës A4 midis San Dona di Piave dhe Cessalto. Viktimat janë, Erik Galluzzo, 28 vjeç, me origjinë nga Mortegliano […]

Të gjithë qeshën me shkencëtarin që mohoi gravitetin – NASA nuk ka shpjegim as për këtë fenomen në Finlandë

vull

Skeptikët kanë shkuar në natyrë për të parë vetë atë që një shkencëtar pretendoi në 1996 – se graviteti mund të mohohet. Pretendimet e tij tani po hetohen në laboratorë në të gjithë botën. Në vitin 1996, shkencëtari rus Eugene Podkletnov u përgatit të botonte një studim të vlerësuar nga […]

Zelanda e Re rrit pagën minimale dhe taksat për të pasurit

vull

Zelanda e Re do të rrisë pagën minimale në 20 dollarë në orë, si dhe taksën për njerëzit me të ardhura më të larta në 39 për qind, shkruan The Guardian. Ndryshimet hyjnë në fuqi nesër, së bashku me një rritje të lehtë të papunësisë dhe përfitimeve të sëmundjes. Qeveria vlerëson […]

Tërmet i ri në detin Adriatik

vull

Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare tha se një tërmet me madhësi 3.7 të shkallës Rihter goditi Detin Adriatik rreth 18:50. Epiqendra ishte 120 km në veri të Splitit. Si kujtesë, një tërmet i fortë u ndie edhe dje. Shkalla e tërmetit ishte 4.2 në shkallën Rihter, sipas sizmologëve nga Shërbimi Sizmologjik i Republikës […]

Biden promovon planin për zhvillimin e madh të infrastrukturës në SH.B.A.

vull

Presidenti i SHBA Joe Biden sonte në Pittsburgh, Pennsylvania do të paraqesë planin për investime në projekte të ndryshme të infrastrukturës në shumën prej 2.25 trilionë dollarë.   Paratë janë planifikuar të shpenzohen në tetë vitet e ardhshme për zhvillimin e transportit, ndërmarrjeve, prodhimin industrial dhe më shumë.  Investimet më […]

Dimitrov në takime në Parlamentin Slloven

vull

Në takim me Kryetarin e Komisionit për Çështje Evropiane në Parlamentin Slloven, Marko Pogaçnik dhe me Kryetaren e Komitetit për Politikë të Jashtme, Monika Gregorçiç u riafirmua bashkëpunimi i shkëlqyer bilateral dhe parlamentar si dhe qëndrimet e shkëmbyera për gatishmërinë e Maqedonisë së Veriut ti fillojë negociatat aderuese. Dimitrov: “Sllovenia […]

Shefi i diplomacisë evropiane konfirmoi: Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria me sanksione kundër Rusisë!

vull

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell thotë se një numër vendesh janë bashkuar me sanksionet e BE kundër Rusisë për arrestimin e liderit të opozitës Alexei Navalny, duke përfshirë Maqedoninë, Malin e Zi dhe Shqipërinë. Përveç Maqedonisë dhe dy vendeve […]

Zëvendëskryeministri Dimitrov në takime në Bundestagun e MPJ të Gjermanisë

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane Nikolla Dimitrov sot në Berliln kishte takim me Nils Shmid, Zëdhënës i Punëve të Jashtme i grupit parlamentar i Partisë Social-Demokrate në Bundestag. Integrimi meritor, arritja e konsensusit për kornizën negociuese dhe sa më shpejtë të jetë e mundur mbajtja e konferencës së parë […]

Qeveria Skoceze ka njoftuar një propozim-ligj të ri për një referendum të dytë të pavarësisë

vull

Partia Kombëtare Skoceze ka thënë se do të përpiqet të miratojë propozim-ligjin nëse zgjedhjet e majit sjellin mjaft deputetë pro pavarësisë. Konservatorët, Laburistët dhe Liberal Demokratët e kundërshtojnë atë dhe thonë se Skocia duhet të përqendrohet në rikuperimin e krizës shëndetësore sesa të grindet mbi Kushtetutën . Ligji i propozuar adreson […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: