Regjistrimi 2021/ Shoqata kulturore ‘Rilindja’nga Italia në dispozicion për bashkëatdhetarët

vull

Shoqata Kulturore Rilindja e themeluar në vitin 2011 ne qytetin L’Aquila ne Itali, ka vendosur disa objektiva shumë specifike disa nga këto janë: -mbështetje për qytetarët e Republikës së Maqedonisë së Veriut në lidhje me ndërmjetësimin gjuhësor me institucionet lokale -informacion dhe ndërmjetësim ndërmjet bashkëqytetarëve të tij dhe Ambasadës së […]

Siberi: Një ari i madh ndjek një njeri në mes të ditës në qytet

vull

Një shkrepje e mahnitshme e realizuar në Nizhnevartovsk në Siberinë perëndimore i la të gjithë në tronditje dhe aktori kryesor është një ari që endej në qendër të qytetit. Videoja tregon bishën në rrugë duke vrapuar pas një burri që flet në telefon. Burri fillon të ikë dhe më pas fillon […]

Mianmar pret protestat e para në rrugë pas grusht shtetit ushtarak (VIDEO)

vull

Ushtria ka urdhëruar një bllokim të përkohshëm të Facebook, i cili është shumë i popullarizuar në vendin me 54 milion banorë dhe i cili është përmbytur me video të protestave anti-shtetrrethimit. Mizma TV filmoi dhe tregoi kryesisht të rinj në Shkollën e Mjekësisë Mandalay që protestonin kundër grushtit të shtetit […]

Rezistenca ndaj grushtit të shtetit ushtarak të Mianmarit : Spitalet në më shumë se 30 qytete mbyllen, studentët aktivizohen

vull

Spitalet në më shumë se 30 qytete në të gjithë vendin aziatik kanë ndaluar punën në protestë dhe studentët po bashkohen me lëvizjen e mosbindjes civile pas grushtit të shtetit ushtarak. Personeli mjekësor në më shumë se 70 spitale në më shumë se 30 qytete anembanë Mianmarit hyri në grevë […]

Osmani dhe Dimitrov në takime me Komisionerin Evropian Lenarčič

vull

Zëvendës Kryetari i Qeverisë i angazhuar për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov dhe Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, në kuadër të vizitës së punës në Bruksel, sot në Komisionin Evropian realizuan takim me Komisionerin Evropian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič. Dimitrov dhe Osmani shprehën falënderim për ndihmën e […]

OBSH thirrje për më shumë masa: Situata me virusin mutant është alarmante

vull

Dega për Evropë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha të enjten se duhet të bëhet më shumë, pas situatës “alarmante”, për shkak të përhapjes së variantit të ri, të zbuluar së fundmi, të koronavirusit. Duke folur në një konferencë për media, drejtori për Evropë i OBSH-së, Hans Kluge, tha se […]

Ndihmësit e Trump japin dorëheqjen pas dhunës në Uashington

vull

Anëtarët e administratës dhe bashkëpunëtorëve të ngushtë të Presidentit Donald Trump dhanë dorëheqjen ose njoftuan dorëheqjen e tyre sot, një ditë pasi mbështetësit e Trump sulmuan një ndërtesë të Kongresit dhe i kërkuan sekretarit të tij të sigurimit të shtëpisë të dënonte dhunën ndaj mbështetësve të tij. “Ryan Tully, këshilltari […]

Një ish-lojtar i Barcelonës ishte mes protestuesve që hynë në Kongres!

vull

Skena të paimagjinueshme u bënë realitet në kryeqytetin e SHBA mbrëmë. Qindra mbështetës të Donald Trump sulmuan ndërtesën e Kapitolit për të parandaluar emërimin e Joe Biden si president i ri i Shteteve të Bashkuara. Mes protestuesve që u mburrën me krenari se ishte me Trump ishte ish-lojtari i Barcelonës David […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: