Seanca për miratimin e rezultateve të zgjedhjeve në SHBA do të vazhdojë sot

vull

Kryetari Nancy Pelosi njoftoi sonte se sesioni për miratimin e rezultateve të zgjedhjeve presidenciale të SH.B.A.-së do të vazhdojë sonte në 20:00 me kohën e Sh.B.A. “Në konsultim me udhëheqësit Hoyer dhe Cliburn dhe pas bisedimeve me Pentagonin, Departamentin e Drejtësisë dhe nënkryetarin, ne kemi vendosur që duhet të vazhdojmë […]

Shtetet e Bashkuara: Kapitoli është i sigurt, katër orë pasi mbështetësit e Trump hynë brenda

vull

Zyrtarët amerikanë kanë deklaruar Kapitolin “të sigurt” katër orë pasi mbështetësit e Presidentit Republikan Donald Trump sulmuan një ndërtesë të Kongresit dhe ndërprenë një seancë për të miratuar zgjedhjen e Demokratit Joe Biden si presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara. Policia përdori gaz lotsjellës dhe granata goditëse për të pastruar Kapitolin […]

Biden: Demokracia jonë është nën sulm

vull

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka thënë se trazirat në Uashington sot nuk përfaqësojnë Amerikën. “Në këtë moment, demokracia jonë është nën sulm, ka pasur një sulm në Kështjellën e Lirisë – Kapitol, një sulm ndaj përfaqësuesve të popullit dhe zyrtarëve publikë, oficerëve të policisë detyra e të cilëve […]

Anglia në karantinë deri në shkurt

vull

Anglia do të hyjë në një karantinë të re kombëtare në një përpjekje për të zvogëluar presionet ekstreme në sistemin e kujdesit shëndetësor mes specieve të reja Covid-19 që përhapen me shpejtësi, tha Kryeministri Britanik Boris Johnson. Vendimi u mor kur 58,784 raste të reja u regjistruan në Mbretërinë e […]

Zyrtare: Qeveria gjermane dhe 16 shtetet federale kanë rënë dakord të zgjasin bllokimin deri në 31 janar

vull

Ligjvënësit gjermanë ranë dakord të zgjasin bllokimin aktual të koronavirusit deri më 31 janar, ka raportuar media lokale. Konfirmimi zyrtar pritet të martën, shkruan DW Qeveria gjermane dhe 16 shtetet federale kanë rënë dakord të zgjasin bllokimin deri në 31 janar për të frenuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit, njoftoi […]

Çahet kodra, buron ujë i madh (VIDEO)

vull

Një video që po qarkullon në internet këto ditë, ka marrë vëmendjen e njerëzve. Në këtë video shihet se si çahet një kodër dhe buron ujë në sasi të madhe nga ajo, transmeton Lajmi.net. Kjo ka zgjuar kureshtjen e njerëzve dhe është shndërruar në vend turistik, i njohur si kanioni […]

Zelanda e Re ka dalë nga recesioni

vull

–  Zelanda e Re është zyrtarisht jashtë pandemisë koronavirus të lidhur me recesionin pasi regjistron rritje rekord prej 14 përqind në tremujorin e tretë, sipas të dhënave zyrtare të lëshuara sot. Zelanda e Re pa prodhimin e brendshëm bruto (PBB) të binte 11 përqind në tremujorin e dytë, gjatë së […]

Osmani në Bukuresht realizoi takim me Çuka

vull

Osmani e informoi bashkëbiseduesin e tij për angazhimet aktuale dhe përpjekjet e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Veriore për të vazhduar përpjekjet e reformës evropiane, angazhimin për promovimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë dhe bashkëpunimin rajonal. – Pavarësisht nga sfidat aktuale, ne nuk duam të humbasim asnjë ditë në […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: