Osmani dhe Dimitrov në takime me Komisionerin Evropian Lenarčič

vull

Zëvendës Kryetari i Qeverisë i angazhuar për çështje evropiane, Nikolla Dimitrov dhe Ministri i Punëve të Jashtme Bujar Osmani, në kuadër të vizitës së punës në Bruksel, sot në Komisionin Evropian realizuan takim me Komisionerin Evropian për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarčič. Dimitrov dhe Osmani shprehën falënderim për ndihmën e […]

OBSH thirrje për më shumë masa: Situata me virusin mutant është alarmante

vull

Dega për Evropë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha të enjten se duhet të bëhet më shumë, pas situatës “alarmante”, për shkak të përhapjes së variantit të ri, të zbuluar së fundmi, të koronavirusit. Duke folur në një konferencë për media, drejtori për Evropë i OBSH-së, Hans Kluge, tha se […]

Ndihmësit e Trump japin dorëheqjen pas dhunës në Uashington

vull

Anëtarët e administratës dhe bashkëpunëtorëve të ngushtë të Presidentit Donald Trump dhanë dorëheqjen ose njoftuan dorëheqjen e tyre sot, një ditë pasi mbështetësit e Trump sulmuan një ndërtesë të Kongresit dhe i kërkuan sekretarit të tij të sigurimit të shtëpisë të dënonte dhunën ndaj mbështetësve të tij. “Ryan Tully, këshilltari […]

Një ish-lojtar i Barcelonës ishte mes protestuesve që hynë në Kongres!

vull

Skena të paimagjinueshme u bënë realitet në kryeqytetin e SHBA mbrëmë. Qindra mbështetës të Donald Trump sulmuan ndërtesën e Kapitolit për të parandaluar emërimin e Joe Biden si president i ri i Shteteve të Bashkuara. Mes protestuesve që u mburrën me krenari se ishte me Trump ishte ish-lojtari i Barcelonës David […]

Seanca për miratimin e rezultateve të zgjedhjeve në SHBA do të vazhdojë sot

vull

Kryetari Nancy Pelosi njoftoi sonte se sesioni për miratimin e rezultateve të zgjedhjeve presidenciale të SH.B.A.-së do të vazhdojë sonte në 20:00 me kohën e Sh.B.A. “Në konsultim me udhëheqësit Hoyer dhe Cliburn dhe pas bisedimeve me Pentagonin, Departamentin e Drejtësisë dhe nënkryetarin, ne kemi vendosur që duhet të vazhdojmë […]

Shtetet e Bashkuara: Kapitoli është i sigurt, katër orë pasi mbështetësit e Trump hynë brenda

vull

Zyrtarët amerikanë kanë deklaruar Kapitolin “të sigurt” katër orë pasi mbështetësit e Presidentit Republikan Donald Trump sulmuan një ndërtesë të Kongresit dhe ndërprenë një seancë për të miratuar zgjedhjen e Demokratit Joe Biden si presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara. Policia përdori gaz lotsjellës dhe granata goditëse për të pastruar Kapitolin […]

Biden: Demokracia jonë është nën sulm

vull

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden ka thënë se trazirat në Uashington sot nuk përfaqësojnë Amerikën. “Në këtë moment, demokracia jonë është nën sulm, ka pasur një sulm në Kështjellën e Lirisë – Kapitol, një sulm ndaj përfaqësuesve të popullit dhe zyrtarëve publikë, oficerëve të policisë detyra e të cilëve […]

Anglia në karantinë deri në shkurt

vull

Anglia do të hyjë në një karantinë të re kombëtare në një përpjekje për të zvogëluar presionet ekstreme në sistemin e kujdesit shëndetësor mes specieve të reja Covid-19 që përhapen me shpejtësi, tha Kryeministri Britanik Boris Johnson. Vendimi u mor kur 58,784 raste të reja u regjistruan në Mbretërinë e […]

Zyrtare: Qeveria gjermane dhe 16 shtetet federale kanë rënë dakord të zgjasin bllokimin deri në 31 janar

vull

Ligjvënësit gjermanë ranë dakord të zgjasin bllokimin aktual të koronavirusit deri më 31 janar, ka raportuar media lokale. Konfirmimi zyrtar pritet të martën, shkruan DW Qeveria gjermane dhe 16 shtetet federale kanë rënë dakord të zgjasin bllokimin deri në 31 janar për të frenuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit, njoftoi […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: