Thursday, July 25, 2024
spot_img

Mjekët: ruhuni nga gripi, numri i të sëmurëve pritet të kulmojë në mes të janarit

Është rritur numri i pacientëve me sëmundje të frymëmarrjes. Ka njerëz të infektuar me Kovid dhe grip, por mjekët thonë se ndryshimi është i lehtë për t’u parë, nuk ka nevojë për testime shtesë. Ata thonë se numri i të sëmurëve do të vazhdojë të rritet këtë javë.

“Numri i pacientëve është rritur tre herë. 90 për qind kanë infeksion të rrugëve të sipërme ose të poshtme të frymëmarrjes. Të rinjtë marrin këshilla dhe rekomandime të përgjithshme. Të moshuarit me sëmundje shoqëruese duhet të monitorojnë gjendjen në mënyrë që të merren masa me kohë”, thotë mjekja Gjorgievska.

Edhe pse mjekët kujtojnë se rihidratimi është më i rëndësishmi, shumica e pacientëve nuk kanë para për ta blerë atë.

Për ata, situata e të cilëve do të jetë e ndërlikuar, mjekët amë kanë problem të gjejnë termin.

Temperatura, dhimbja e kockave, gulçimi si në grip ashtu edhe në Kovid zgjasin nga 3 deri në 4 ditë, por mund të zgjaten për 7 ditë. Por mjekët arrijnë të bëjnë diferencën edhe pa provë.

“Numri i të sëmurëve do të vazhdojë të rritet këtë javë, kulmi pritet në mes të janarit”, thonë epidemiologët.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT