Wednesday, May 29, 2024
spot_img

Një emocion është më i rrezikshmi për zemrën

Ndjenjat e përsëritura edhe të shkurtra të zemërimit mund të shkaktojnë ngushtim të enëve të gjakut, gjë që rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe goditjes në tru.

Kjo është e dukshme nga një studim i publikuar në Journal of the American Heart Association.

Dihet se zemërimi rrit presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës dhe përshpejton mpiksjen e gjakut. Studiuesit gjithashtu donin të zbulonin se si momentet e përsëritura edhe të shkurtra të zemërimit ndikojnë në sistemin vaskular.

Në studim, 280 të rritur morën pjesë në detyra që kishin për qëllim të ngjallnin ndjenja zemërimi, ankthi ose trishtimi.

Zgjerimi i enëve të gjakut dhe aktiviteti i qelizave të pjesëmarrësve u mat para, gjatë dhe pas detyrës.

Pjesëmarrësit e zemëruar kishin ende shqetësime në zgjerimin e enëve të gjakut 40 minuta pasi ndjenja e zemërimit kishte kaluar tashmë.

– Ne pamë që një gjendje emocionale e zemëruar çoi në mosfunksionim vaskular, megjithëse ende nuk e kuptojmë se çfarë i shkakton këto ndryshime, thotë profesori Daichi Shimbo, i cili drejtoi studimin , për Medical News Today.

Megjithatë, mënyra se si enët tona të gjakut reagojnë ndaj ndryshimeve mund të ndikojë fuqishëm në rreziqet e goditjes në tru dhe sëmundjeve aterosklerotike të zemrës, theksojnë ekspertët.

Stresi e rëndon zemrën

Një faktor i mundshëm për dëmtimin e ndjenjës së zemërimit mund të jetë që pikat e adrenalinës të lëshuara nga zemërimi në trup ushtrojnë një ngarkesë në sistemin kardiovaskular.

Trishtimi dhe ankthi nuk patën të njëjtin efekt në enët e gjakut në studim. Megjithatë, studiuesit theksojnë se edhe emocione të tjera negative mund të ndikojnë në shëndetin e zemrës, megjithëse në këtë studim të veçantë nuk u gjetën efekte.

Një shembull është sindroma e zemrës së thyer, takotsubo, e cila dobëson barkushen e majtë të zemrës dhe ndërhyn në veprimin e saj normal të pompimit.

Sindroma e zemrës së thyer zakonisht prek një grua të moshës së mesme ose të moshuar që merr dhimbje gjoksi të tipit infarkt në lidhje me një goditje ose dhimbje të fortë. Arsyeja mund të jetë, për shembull, vdekja e një personi të dashur ose një ndarje.

Në sëmundje, nivelet e hormonit të stresit janë të larta.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT