Monday, June 24, 2024
spot_img

13 rrëshqitje të dheut në rrugën Kërçovë – Ohër, Rustemi: Është rast tipik i projektit të gabuar

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Rrugët Shtetërore” Ejup Rustemi, sot tha se janë paraqitur 13 rrëshqitje të dheut në rrugën Kërçovë – Ohër, me çka sërish është vështirësuar përfundimi i kësaj autostrade.

Rustemi tha se rruga Kërçovë – Ohër është rast tipik i projektit të gabuar, pasi paraqiten punë të paparashikuara.

“Dua të informoj qytetarët se edhe pse për së dyti herë është projektuar kjo rrugë, sërish në 13 vende ka pasur rrëshqitje të dheut, me çka ne si ndërmarrje shtetërore duhet të angazhohemi për zgjidhjen teknike të këtyre rrëshqitjeve që janë paraqitur për së treti herë në ndërtimin e kësaj rruge”.

“Është rast tipik që nuk duhet të përsëritet asnjëherë të ndërtojmë në një projekt të gabuar. Pikërisht është ky rasti ku ndërtojmë projektin e gabuar, në të cilin tashmë kemi arritur 85 përqind realizimin e tij, por na dalin punë të pakontrolluar. Duke pasur parasysh këto probleme, ne si ndërmarrje publike së bashku me Qeverinë vendosëm të ndërtojmë modelin e ndërtimit të autostradave

“Ai model i ri është modeli i fidikut të modofikuar, në të cilin do të ndërtojmë me konsorciumin Bechtel Enka, me të cilin jemi të sigurit se në kohë më të shpejtë dhe më efikas do të kemi komunikacion më të mirë në të ardhmen”, tha mes tjerash Rustemi./Telegrafi/

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT