Saturday, May 18, 2024
spot_img

A e dini pse qendrat tregtare nuk kanë orë? Arsyeja do ju befasojë!

Ekziston një arsye e zgjuar pse orët janë kaq të rralla në qendra tregtare, dhe kjo është një mashtrim i vogël i quajtur shtrembërim i kohës.

Një hobi i preferuar për disa, dhe një e keqe e domosdoshme për të tjerët – vështirë se dikush nuk ka kaluar disa orë duke u endur rrugëve të zbrazëta të qendrave tregtare. Dhe ndoshta shumë e kanë humbur ndjenjën e kohës. Por a keni vënë re ndonjëherë një orë në ndonjë nga qendrat tregtare? Përgjigja është ndoshta jo – qendrat tregtare janë një nga ato vende ku koha duket se avullon dhe ku njëzet minuta pazar mund të kthehen lehtësisht në orë të tëra shpenzimesh parash, shkruan Metro.

Në fakt ekziston një arsye e zgjuar pse orët janë kaq të rralla në qendra tregtare – dhe është një mashtrim i vogël i quajtur shtrembërim i kohës. Kjo është, akti i ndryshimit të perceptimit të një personi për kohën. Pra, si funksionon? Dhe a na bën kjo të shpenzojmë më shumë para?

“Mungesa e orëve në qendrat tregtare është një strategji e hartuar me kujdes, e rrënjosur thellë në psikologjinë e konsumatorit,” thotë psikologia Laura Gage, “është krijuar për të zgjatur kohëzgjatjen e vizitës suaj, dhe rrjedhimisht shpenzimet tuaja.”

“Qendrat tregtare janë krijuar për të qenë universe të pavarura ku koncepti i kohës manipulohet në mënyrë delikate. Hedhja e qëllimshme e orëve është një element strategjik i psikologjisë mjedisore, që synon të të shkëputë nga rrjedha e kohës”, shton ai.

Ne harrojmë kohën gjatë blerjeve

Dhe ndërsa harrojmë kohën gjatë blerjeve, ne inkurajojmë përfshirjen e thellë në përvojën e blerjeve. Ne nuk mund të shikojmë larg. “Sa më gjatë të qëndroni në këtë gjendje të përjetshme, aq më shumë ka gjasa që të bëni blerje shtesë, të nxitura nga shkëputja nga angazhimet dhe oraret e jashtme kohore”, shpjegon Laura.

Kjo nuk është taktika e vetme që përdorin qendrat tregtare për t’ju tërhequr: ato gjithashtu krijojnë një lloj atmosfere të caktuar përmes ndriçimit të kontrolluar, temperaturës dhe muzikës në sfond. “Këto shenja shqisore janë krijuar për të ngritur humorin tuaj, për të reduktuar stresin dhe për të inkurajuar në mënyrë delikate konsumimin duke krijuar një mjedis që ndihet qetësues dhe stimulues”, thotë Laura, cituar nga Vecernji list.

Teknika për tërheqjen e njerëzve

Është një sekret i hapur që dyqanet dhe supermarketet përdorin teknika për t’i bërë njerëzit të shpenzojnë më shumë para. A keni menduar ndonjëherë pse dyqanet shpesh luajnë melodi të këndshme? Në fakt është një teknikë psikologjike. “Supermarketet priren të luajnë muzikë më të ngadaltë për të krijuar një atmosferë të qetë dhe të pangutur, duke ju mbajtur në dyqan shumë më gjatë,” tha Richard Price, ekspert i kursimit të parave dhe drejtor i supermarketit në internet Britsuperstore.

“Për ta luftuar këtë kur bëni pazarin tuaj javor, sigurohuni që t’i vendosni vetes një kufi kohor – ora është një pikënisje e shkëlqyer,” shton ai. Gjithashtu, me kalimin e viteve, karrocat e blerjeve janë bërë më të mëdha – kështu që ne mund të vendosim më shumë brenda. “Sa më e madhe të jetë karroca, aq më shumë ka gjasa që të përfundoni duke shpenzuar më shumë, prandaj përpiquni të qëndroni te koshi i dorës”, shpjegoi Richard.

“Kërkimet kanë treguar se kur madhësia e shportës dyfishohet, konsumatorët blejnë 40 për qind më shumë,” thotë ai. Dhe, është mjaft e zakonshme që produktet më të shtrenjta të vendosen në nivelin e syve. Për të gjetur alternativa më të lira, thjesht shikoni pak më lart ose më poshtë.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT