Monday, June 24, 2024
spot_img

A ndjeni vazhdimisht një etje që nuk mund ta shuani? Këto janë 5 arsyet e mundshme

Kushtojini vëmendje këtyre pesë arsyeve pse pini vazhdimisht ujë.

Dehidratim

Gjëja e parë që duhet menduar është dehidratimi. A është e nxehtë apo e lagësht jashtë? A jetoni në lartësi të mëdha? A keni luajtur sport sot? Të gjitha këto gjëra rrisin nevojën tuaj për ujë.

Nëse keni dobësi për ushqimet e kripura ose e filloni gjithmonë ditën me ushqime të kripura, kjo mund të jetë arsyeja pse trupi nuk po merr ujë të mjaftueshëm. Raporti i ujit dhe kripës është shumë i rëndësishëm për trupin. Mundohuni të mos shtoni kripë në ushqimet që gatuani ose t’i zëvendësoni ato me erëza të tjera të shëndetshme.

Goje e thate

Sipas mjekut, mund të ndiheni të etur për shkak të tharjes së gojës. Kjo gjendje ndodh kur gjëndrat nuk mund të prodhojnë mjaftueshëm pështymë. Ky mund të jetë një efekt anësor i disa medikamenteve, duke përfshirë ilaqet kundër depresionit.

Anemia

Me anemi, një person mund të përjetojë dobësi, lodhje ekstreme, humbje flokësh dhe thonjtë e brishtë. Në këtë sindromë, një nga simptomat mund të jetë etja e fortë, thonë mjekët. Për të kuruar aneminë, konsultohuni me një specialist, bëni analizat e duhura dhe ndiqni trajtimin e përshkruar.

Mosha

Me moshën, reagimi i trupit ndaj etjes është i ndryshëm. Kjo do të thotë se të moshuarit pinë më pak ujë dhe dehidrimi është shumë i zakonshëm në mesin e tyre. Në një situatë të tillë, do t’ju ndihmojë t’i kujtoni vetes rregullisht se çfarë të pini (për shembull, në telefon) ose të mbani gjithmonë një shishe me ujë në një vend të dukshëm, në mënyrë që të mos harroni.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT