Sunday, May 26, 2024
spot_img

Ahmeti takon ambasadorin holandez, Dirk Jan Kop

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti ka takuar ambasadorin Holandez, Dirk Jan Kop.

Kryetari Ahmeti dhe ambasadori Kop kanë diskutuar mbi ndikimet e lindjes në rajon, sundimin e ligjit dhe reformat si dhe rëndësinë e integrimit europian.

Ndikimet ruse dhe kineze në rritje në vend dhe rajon rrezikojnë të ardhmën europiane.

Sundimi i ligjit dhe vettingu për të gjithë gjykatësit dhe prokurorët gjithashtu ishte pjesë e bisedës në takimin mes Ahmetit dhe ambasadorit Dirk Jan Kop.

Ligji për Vetting për gjykatës, prokuror dhe politikan është në Parlament gjatë kohë, por BE-ja ka pasur rezerva fillimisht në këtë proces duke ju referuar shembullit të Republikës së Shqipërisë.

Sa i përket Gjykatës supreme, Ahmeti ka nënvizuar që është në kompetencë të Këshillit Gjyqësor të veprojnë sipas ligjeve.

Sipas njoftimeve, deri më sot ka pasur disa procedura disciplinore dhe është në kompetencë të tyre që të veprojnë në përputhje me ligjin dhe pa presione nga brenda ose nga jashtë.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT