Thursday, July 25, 2024
spot_img

ALBERT EINSTEIN U MARTUA ME KUSHËRIRËN E TIJ TË PARË DHE RA NË DASHURI ME VAJZËN E SAJ: PAK NJERËZ E DINË KËTË ANË TË ERRËT TË FIZIKANIT (FOTO)

Nuk është e nevojshme të jesh Ajnshtajni për ta bërë martesën tënde të funksionojë, por vetë Albert Ajnshtajnit nuk i shkoi mirë, sidomos jo me Elsën, e cila ishte edhe kushërira e tij.

Elsa Einstein shihet shpesh si shoqëruesja e besuar e burrit të saj, një grua që dinte të trajtonte një fizikan të shkëlqyer. Gruaja e Albert Ajnshtajnit e solli atë në jetë në vitin 1917, kur u sëmur rëndë dhe e shoqëroi në udhëtimet e tij teksa u bë një njeri i famshëm botëror.

Por pas martesës së Elsës dhe Albert Ajnshtajnit fshihet një sekret i errët për të cilin vështirë se dikush flet.

Elsa Einstein lindi Elsa Einstein më 18 janar 1876. Ky nuk është gabim – babai i Elsës ishte Rudolf Ajnshtajni, një kushëri i babait të Albert Ajnshtajnit. Megjithatë, nuk është aq e çuditshme sa është. Nëna e saj dhe nëna e Albertit ishin gjithashtu motra, kështu që Elsa dhe Albert Einstein ishin në fakt kushërinj të parë.

Elsa ndryshoi emrin e saj kur u martua me burrin e saj të parë, Max Lowenthal, në 1896. Të dy kishin tre fëmijë përpara se të divorcoheshin në vitin 1908 dhe Elsa rifilloi emrin e vajzërisë kur u martua me Albert.

Albert Ajnshtajni ishte martuar para Elsës. Gruaja e tij e parë, Mileva Marić, ishte një matematikan serb dhe ata u martuan në vitin 1903. Megjithëse Ajnshtajni fillimisht ishte i magjepsur dhe i impresionuar nga Mileva, një arkiv me afro 1400 letra të Ajnshtajnit dëshmojnë se ai u shkëput dhe madje u bë mizor me gruan e tij të parë.

Letrat Mileva ia dha vajzës së saj, të cilën e udhëzoi t’i publikonte 20 vjet pas vdekjes së saj.

Në një nga letrat shihet se Ajnshtajni i mësoi Milevës si vijon:

“A.) Do të siguroheni që rrobat dhe shtroja ime të jenë në rregull, që në dhomën time të më “presin” tre vakte të rregullta në ditë.

B.) Do të heqësh dorë nga të gjitha marrëdhëniet personale me mua, përveç nëse është e nevojshme për të ruajtur paraqitjet shoqërore. Përveç kësaj, ai shkroi: “Nuk do të prisni asgjë nga unë” dhe “Duhet të largoheni menjëherë nga dhoma ime e gjumit ose nga studioja pa protestë kur t’ju kërkoj ta bëni këtë”.

Ndërkohë, Alberti filloi të afrohej me Elsën rreth vitit 1912, kur ishte ende i martuar me Milevën. Edhe pse të dy u rritën duke kaluar kohë me njëri -tjetrin (siç bëjnë kushërinjtë zakonisht), nuk ishte deri në këtë kohë që ata zhvilluan një korrespodencë romantike me njëri -tjetrin.

Ndërsa ishte i sëmurë, Elsa dëshmoi përkushtimin e saj ndaj Albertit duke u kujdesur për të dhe ai u divorcua nga Mileva në 1919.

Alberti u martua me Elsën më 2 qershor 1919, menjëherë pasi u finalizua divorci i tij. Por letra tregonte se ai nuk nxitonte ta bënte këtë.

“Përpjekjet për të më detyruar të martohem erdhën nga prindërit e kushëririt tim dhe u atribuoheshin kryesisht kotësisë ose paragjykimeve morale, të cilat janë akoma shumë të gjalla midis brezit të vjetër,” shkroi ai.

Ashtu si me gruan e tij të parë, magjepsja e Albertit me Elsën filloi dalëngadalë të zbehej. Ai kishte lidhje me shumë të reja.

Në një moment të martesës së tyre, Elsa zbuloi se Alberti kishte një lidhje të shkurtër me Ethel Michanowski, një nga miqtë e saj. Alberti i shkroi Elsës për punët, duke i thënë: “Duhet të bësh atë që i pëlqen, nuk mund të dëmtojë askënd”.

Fëmijët e Elsa nga martesa e saj e parë raportohet se e konsideruan Albert një “figurë babai”, por ai gjithashtu zhvilloi një dashuri për vajzën e saj më të madhe Ilsa. Në një nga zbulimet më të mahnitshme, Alberti mendoi të prishte fejesën me Elsën dhe t’i propozonte në vend të kësaj Ilsën 20-vjeçare.

Nga fillimi i viteve 1930, antisemitizmi ishte në rritje dhe Alberti u bë një objektiv i grupeve të ndryshme të krahut të djathtë. Këta dy faktorë kontribuan në vendimin e Albert dhe Elsa Einstein për t’u zhvendosur nga Gjermania në Shtetet e Bashkuara në 1933, duke u vendosur në Princeton, Nju Xhersi.

Jo shumë kohë pas lëvizjes së tyre, Elsa mori lajmin se Ilsa kishte kancer. Ilsa jetonte në Paris në atë kohë dhe Elsa udhëtoi për në Francë për të kaluar kohë me Ilsën në ditët e saj të fundit.

Pas kthimit në Shtetet e Bashkuara në vitin 1935, Elsa kishte problemin e saj shëndetësor. Ajo kishte probleme me zemrën dhe mëlçinë që vazhdonin të përkeqësoheshin. Në atë kohë, Alberti shkoi më tej në punën e tij.

Ndërsa Elsa Einstein kaloi pjesën më të madhe të martesës së saj me Albertin si organizatorin dhe kujdestarin e tij, truri matematikor i Albert Einstein dukej i pa pajisur kur erdhi në ndërlikimet e marrëdhënieve të thella, emocionale.

Elsa Einstein vdiq më 20 dhjetor 1936 në shtëpinë e tyre në Princeton. Alberti mbeti zemërthyer nga humbja e gruas së tij. Miku i tij Peter Buckey komentoi se ishte hera e parë që ai e kishte parë Albertin të qante.

Edhe pse Elsa dhe Albert Ajnshtajni nuk kishin një martesë të përsosur, paaftësia e fizikantit për të funksionuar si një person i paaftë emocionalisht dhe të kuptuarit e tij për këtë ndoshta është ilustruar më së miri në një letër që ai i shkruajti për djalin e mikut të tij Michele Besso pas vdekjes së Michele. Alberti tha: “Ajo që unë admiroj te babai juaj është se ai qëndroi vetëm me një grua gjatë gjithë jetës së tij. Është një projekt ku kam dështuar keq dy herë”.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT