Tuesday, May 21, 2024
spot_img

Ambasada Amerikane mbetet e përkushtuar ndaj Marrëveshjes së Prespës dhe integrimit euroatlantik të Maqedonisë

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbeten fort të përkushtuara ndaj Marrëveshjes së Prespës dhe integrimit euroatlantik të Maqedonisë së Veriut. Kështu bëjnë me dije ambasada amerikane në Shkup në përgjigje të pyetjeve për qëndrimin e misionit diplomatik pasi presidentja e sapozgjedhur, Gordana Siljanovska-Davkova, gjatë betimit në Kuvend nuk e përdori emrin kushtetues të shtetit.

“Pasi të formohet qeveria e re dhe të zgjidhet një kryeministër, ne do të vazhdojmë të theksojmë rëndësinë e respektimit të marrëveshjeve ndërkombëtare dhe përfitimet e përparimit të vendit drejt anëtarësimit të plotë në Bashkimin Evropian”, thuhet në njoftimin e Ambasadës së SHBA-së në vend. përgjigje ndaj një pjese të medias.

Ambasadorja e Greqisë në Shkup, Sofia Filipidou, ka dalë dje nga salla e Kuvendit pasi Siljanovska ka bërë betimin pa e shqiptuar emrin kushtetues të shtetit, i cili rrjedh nga Marrëveshja e Prespës. Ambasadorja amerikane Angela Ageler ishte në mesin e ambasadorëve të pranishëm në inaugurim.

Ministria e Punëve të Jashtme të Greqisë sjelljen e Siljanovskës e vlerësoi si shkelje të hapur të Marrëveshjes së Prespës, ndërsa kryetarja e KE-së, Ursula von der Leyen e paralajmëroi Maqedoninë që të respektojë Marrëveshjen e Prespës.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT