Monday, July 22, 2024
spot_img

BE-ja po godet Kinën

Bashkimi Evropian dhe aleatët e tij po shqyrtojnë mënyra për t’u marrë me eksportet e mallrave nga Kina që mund të ndihmojnë ushtrinë ruse, duke përfshirë vendosjen e sanksioneve shtesë, tha përfaqësuesi special i BE-së për zbatimin e sanksioneve, David O’Sullivan.

Ai diskutoi me homologët amerikanë në Uashington rolin në rritje të Kinës dhe qendrave prodhuese në Azinë Juglindore si burime të mundshme të produkteve të teknologjisë së avancuar që mund të ndihmonin ushtrinë ruse ndërsa aleatët perëndimorë përpiqen të kundërshtojnë shmangien e sanksioneve të Moskës për luftën në Ukrainë.

Mediat theksojnë se Shtetet e Bashkuara, BE dhe partnerët kanë vendosur sanksione të shumta kundër Moskës në një përpjekje për t’i mohuar Rusisë aksesin në të ardhurat dhe teknologjinë e sofistikuar që i nevojitet për të prodhuar armë për luftën në Ukrainë.

O’Sullivan tha se aleatët po përpiqeshin të reduktonin përpjekjet e Moskës për t’iu shmangur sanksioneve perëndimore, duke shtuar se në disa raste ata kishin ndërprerë dërgesat e mallrave që mund të përdoreshin nga ushtria ruse përmes vendeve si Turqia, Serbia dhe Kombet e Bashkuara. Emiratet Arabe.

Ai theksoi se burimet e mallit të përmendur janë Hong Kongu, Kina dhe qendrat e prodhimit në Azinë Juglindore.
“BE ka vendosur sanksione ndaj disa subjekteve në Kinë dhe Hong Kong që i sheh si pjesë të rrjetit të furnizimit për blerjen e produkteve evropiane për eksport në Rusi dhe do të vazhdojë ta bëjë këtë”, tha O’Sullivan.

Ambasada kineze në Uashington nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment, por Kina ka theksuar më parë se kundërshton me vendosmëri sanksionet e BE-së kundër firmave kineze për luftën në Ukrainë.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT