Wednesday, May 29, 2024
spot_img

BE-ja u bëri thirrje serbëve të Kosovës që të marrin pjesë në regjistrimin e popullsisë dhe zgjedhjet për kryetar komunash

Bashkimi Evropian iu bashkua thirrjeve për të gjithë qytetarët e Kosovës që të marrin pjesë në regjistrimin e popullsisë që filloi të premten, ndërsa u bëri thirrje serbëve në katër komunat veriore që të votojnë për shkarkimin e kryetarëve në ato komuna, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Në këtë drejtim, BE-ja shprehu keqardhjen për thirrjet e bëra nga partia më e madhe e serbëve të Kosovës, lista Srpska (SL) dhe përfaqësues të tjerë të serbëve të Kosovës, për të bojkotuar votimin dhe regjistrimin dhe i bëri thirrje SL që të rishqyrtojë vendimin e saj. të mos marrë pjesë në votimin për zgjedhjet lokale të 21 prillit.

Këto mesazhe, sipas mediave të Prishtinës, janë dërguar nga një zëdhënës i BE-së, duke kujtuar se “pjesëmarrja e serbëve nga pjesa veriore e Kosovës në institucionet e Kosovës është në interesin e tyre dhe është e nevojshme për të ulur tensionet në atë pjesë të Kosovës. “, të cilat u shkaktuan pasi serbët u larguan nga institucionet e Kosovës në nëntor 2022.

– BE shpreh keqardhje për vendimin e Listës Serbe që të mos marrë pjesë në zgjedhjet e 21 prillit në katër komunat veriore.

Kjo vjen pas bojkotit të zgjedhjeve lokale nga prilli 2023, sipas qëndrimit të Bashkimit Evropian.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT