Saturday, June 15, 2024
spot_img

BELLINGHAM ËSHTË FUTBOLLISTI MË I SHTRENJTË NË BOTË

Sulmuesi i Real Madridit, Jude Bellingham kryeson listën e futbollistëve më të shtrenjtë në botë, njoftoi sot Qendra Ndërkombëtare për Studime Sportive (CIES), një observator futbolli me qendër në Neuchatel.

Observatori i futbollit publikoi listën e 100 futbollistëve më të vlefshëm në botë dhe në krye është mesfushori i kombëtares angleze dhe Real Madridit me një vlerë të vlerësuar prej 280 milionë euro.

Në vend të dytë është sulmuesi norvegjez i Manchester Cityt, Erling Haaland, vlera e të cilit në treg është 255 milionë euro dhe i treti është sulmuesi i Realit, Vinicius Junior (240 milionë euro).

Në TOP 5 janë edhe sulmuesi i Real Madridit, Rodrigo (221 milionë euro) dhe mesfushori ofensiv i Manchester Cityt, Fila Foden (204).

Top 10 futbollistët më të shtrenjtë (në miliona euro):

280 – Jude Bellingham (Angli / Real Madrid)

255 – Erling Haaland (Norvegji / Manchester City)

240 – Vinicius Junior (Brazil / Real Madrid)

220 – Rodrigo Goes (Brazil / Real Madrid)

203 – Phil Foden (Angli / Manchester City)

195 – Bukayo Saka (Angli/Arsenal)

168 – Julian Alvarez (Argjentinë / Manchester City)

140 – Lamin Yamal (Spanjë / Barcelona)

135 – Martin Odegaard (Norvegji/Arsenal)

133 – Florian Wirtz (Gjermani / Bayer Leverkusen)

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT