Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Benzema merr kërcënime në Arabinë Saudite për shkak të fjalëve të ministrit të brendshëm francez

Avokati i sulmuesit të Al-Ittihad, Karim Benzema, Hugo Viger, ka zbuluar se lojtari ka marrë kërcënime në Arabinë Saudite pasi ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanin tha se sulmuesi kishte lidhje me një organizatë terroriste.

– Komentet e ministrit kanë pasoja të rënda. Lojtari merr kërcënime në Arabinë Saudite ku punon, ka thënë Vije në një intervistë për “RMC Sport”.

Më 15 tetor, Benzema mbështeti Palestinën në konfliktin me Izraelin. Ai shkroi në rrjetet sociale: “Ne po lutemi për popullin e Gazës”.

Më 19 tetor, Ministria e Brendshme franceze përmendi katër shenja të lidhjes së Benzemas me një organizatë terroriste: refuzimi për të kënduar himnin kombëtar me kombëtaren franceze, prozelitizmi në mediat sociale për adhurimin mysliman, një foto me Imam Mo dhe mbështetjen për pamjet e Khabib Nurmagomedov.

Gjithashtu, ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanin deklaroi drejtpërdrejt se Benzema ka lidhje me Vëllazërinë Myslimane (lëvizja është e ndaluar në Federatën Ruse si terroriste).

Tridhjetë e gjashtë vjeçari Benzema ka luajtur për Al-Ittihad që nga korriku i vitit 2023. Këtë sezon ai luajti 20 ndeshje për klubin saudit, shënoi 12 gola dhe ishte krijuesi i pesë asistimeve.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT