Saturday, June 15, 2024
spot_img

Berisha humbi rrogën e deputetit, muajin e ardhshëm dhe mandatin

Parlamenti i ndaloi përfitimet financiare Sali Berishës, përfshirë edhe pagën, për shkak se ish-kryeministri, i cili ndodhet në arrest shtëpie, nuk mori pjesë në asnjë nga seancat plenare, mbledhjet e komisioneve parlamentare apo asnjë aktivitet tjetër që lidhet me të si deputet.

– Në bazë të vendimit të Gjykatës Speciale kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, në janar iu hoqën shtesat që i takonin si deputet, e tani edhe paga e deputetit. Berisha, i cili është në arrest shtëpiak që nga fundi i dhjetorit të vitit të kaluar, nëse nuk merr pjesë në seancat e mbetura deri më 11 qershor, e plotëson mungesën e plotë në Kuvend, çka do të thotë se fillon procedura për humbjen e mandatit të deputetit. raportuan mediat.

Përpara se të dënohej me “arrest shtëpie” me kërkesë të Prokurorisë së Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, SPAK, Berishës iu hoq imuniteti deputet.

Së bashku me dhëndrin e vajzës së tij Jamarber Maltezi, SPAK i akuzon ata për krime që lidhen me pastrim parash dhe korrupsion, të kryera në bashkëpunim, në lidhje me privatizimin e kompleksit sportiv “Partzan” në qendër të Tiranës. Maltezi e mori atë hapësirë, ndërsa Berisha ishte kryeministër dhe ndërtoi disa pallate shumëkatëshe, duke bërë një fitim mbi pesë milionë euro.

Ndonëse është në arrest shtëpie dhe mund të komunikojë vetëm me personat me të cilët jeton në banesë, ai e ka shkelur masën dy herë dhe çdo natë para pallatit mblidhen mbështetësit e tij të cilëve u drejtohet dhe u bën thirrje “protesta masive për përmbysja e qeverisë kriminale të kryeministrit Edi Rama”.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT