Thursday, May 30, 2024
spot_img

Biden pas zgjedhjeve presidenciale në Tajvan: SHBA nuk e mbështesin pavarësinë e ishullit

“Ne nuk e mbështesim pavarësinë,” tha Biden.

Shtetet e Bashkuara nuk e njohin Tajvanin si shtet dhe e konsiderojnë Kinën të vetmen qeveri legjitime, por megjithatë i japin ishullit ndihmë të madhe ushtarake.

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken (Anthony) uroi kandidatin Lai Ching-te për fitoren e tij, si dhe popullin e Tajvanit për “sistemin e tyre të fortë demokratik” pas zgjedhjeve presidenciale.

Kandidati i Partisë Demokratike Progresive në pushtet (DPP) Lai Ching-te është fituesi i zgjedhjeve presidenciale të sotme në Tajvan, sipas pothuajse të gjitha votave të numëruara dhe kundërshtarët e tij tashmë e kanë pranuar humbjen.

Votuesit zgjodhën sot presidentin e ri të Tajvanit dhe përbërjen e re të Parlamentit. Nënkryetari aktual Lai Ching-te, i Partisë Demokratike Progresive në pushtet, fitoi 40.2 përqind të votave, sipas rezultateve zyrtare bazuar në materialet e numëruara nga 98 përqind e qendrave të votimit.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT