Friday, June 14, 2024
spot_img

Charles Michel planifikon të largohet nga posti i tij para përfundimit të mandatit të tij

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, tha sot se do të jetë kandidat për zgjedhjet e Parlamentit Evropian në qershor dhe shtoi se synon të largohet nga posti aktual në korrik, para përfundimit të mandatit.

“Kam vendosur të kandidoj për zgjedhjet evropiane në qershor 2024,” tha Michel për mediat belge Soar (Le Soir) dhe Libre Belgique (La Libre Belgique).

“Kjo do të thotë se unë jam duke kryer rolin tim si president i Këshillit Evropian derisa të betohem si anëtar i Parlamentit Evropian, i cili do të jetë më 16 korrik,” tha Michel, 48 vjeç, mandati i të cilit do të përfundojë në fund. nga nëntori 2024.

Michel theksoi se pas zgjedhjeve evropiane, në fund të qershorit, në fillim të korrikut, është planifikuar të mblidhet Këshilli Evropian dhe të përcaktohet pasardhësi i tij.

Michel, i cili dikur ishte kryeministër i Belgjikës, do të kryesojë listën e Lëvizjes së Reformës, e cila është partia liberale franceze e Belgjikës.

Në korrik 2019, ai u zgjodh për të pasuar Donald Tusk të Polonisë si president i Këshillit Evropian, një institucion që bashkon krerët e shteteve ose qeverive të shteteve anëtare. Gjatë mandatit të tij, Michel ishte përgjegjës për organizimin e punës së samitit të BE-së.

Zgjedhjet për Parlamentin Evropian do të mbahen nga 6 deri më 9 qershor në 27 vende të BE-së. Ato do të çojnë në një udhëheqje të përtërirë të institucioneve evropiane, duke përfshirë Komisionin Evropian dhe Këshillin Evropian.

Deputetët, nga të cilët 720, zgjidhen në zgjedhje të përgjithshme të drejtpërdrejta për një periudhë pesëvjeçare.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT