Tuesday, June 18, 2024
spot_img

Cilat makina janë më të vështirat për t’u rishitur?

Kur blini një makinë të re, duhet të hulumtoni vlerën e saj të rishitjes. Ndërsa një makinë e re mund të duket e mrekullueshme kur e blini, një pjesë kyçe e procesit është vlerësimi se sa mirë makina do të mbajë vlerën e saj pas disa vitesh. Ne ju sjellim 10 makina që janë të njohura për shitjen e vështirë.

1. Mercedes EQS
Edhe pse kjo makinë ka karakteristika teknologjike mbresëlënëse, kostot e larta të mirëmbajtjes përbëjnë vlerën e saj të rishitjes pa kompromis dhe nëse e zotëroni këtë makinë, nuk jeni të panjohur për udhëtimet te mekaniku për riparime të shumta të vogla, shkruan Budget and Invest.

 

 

2. Mitsubishi Mirage
Kjo makinë më e vogël është në shitje që nga viti 2011, por ka një reputacion të dobët në rishitje për shkak të problemeve të tilla si motori i vogël, veçoritë e avancuara të sigurisë dhe trajtimi i dobët. Një nga avantazhet e pakta të kësaj makine është konsumi i karburantit.

3.Volkswagen Arteon
Ky Volkswagen u përmirësua dy herë për sa i përket stilit dhe karakteristikave teknike, gjë që rriti ndjeshëm çmimin dhe largoi blerësit e rinj si dhe ata që duan të rishesin makinat e tyre.

4. Volvo S90
Pavarësisht se është një makinë e bukur me teknologji të avancuar, Volvo S90 ka një reputacion të keq për drejtimin zhgënjyes dhe përshpejtimin e ngadaltë, gjë që zhgënjeu fansat e Volvo.

5. BMW Seria 7
Edhe pse BMW Seria 7 vjen me një motor të furishëm, nuk kompenson sa shpesh automjeti është në mekanik, me shumë probleme të ndryshme.

6. Chevrolet Bolt
Ndërsa lansimi i Bolt shkoi mirë, pasoi një rikujtim lidhur me një bateri që mori flakë gjatë vozitjes, duke njollosur reputacionin e Bolt. Përveç tërheqjes së rrezikshme, pjesa e brendshme e kësaj makine mori shumë kritika për materialet e dobëta.

7. Genesis G90
Në thelb, gjithçka në lidhje me këtë makinë ka qenë një sukses i madh, edhe me përmirësimet e brendshme dhe të jashtme gjatë viteve. Aty ku njerëzit filluan të humbnin interesin për Genesis ishin opsionet e motorit. Opsioni V-8 është pothuajse i njëjtë me motorin V-6, të cilin njerëzit nuk e pëlqyen dhe uli vlerën e rishitjes.

8. Jaguar XF
Jaguar XF shitet mirë, por nuk konkurron më me rivalët e tij për opsionet e motorit. Një arsye tjetër për vlerën e ulët të rishitjes do të ishte pezullimi, i cili është i ngurtë dhe i paqëndrueshëm.

9. Nissan Leaf
Nissan Leaf nuk ka një imazh të madh në përgjithësi dhe njerëzit janë të pakënaqur për disa gjëra. Leaf ka shumë më pak shtrirje se konkurrentët e tij dhe një ndenjëse të vogël e të ngushtë të pasme. Përveç kësaj, mekanika e drejtimit të këtij mjeti mori nota të ulëta.

10. Toyota Mirai
Mirai dështoi për një sërë arsyesh, më kryesorja ishte se makinat me hidrogjen dështuan dhe nuk ishin aspak pranë suksesit të automjeteve elektrike.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT