Monday, June 24, 2024
spot_img

Çmimet e modeleve elektrike po bien si domino

Hatchback kompakt elektrik i markës franceze Renault ka një çmim të ri duke filluar nga 34,000 € në Francë ose 29,000 € me subvencione nga qeveria.

Evropianët nuk kanë më një justifikim për të luftuar kundër makinave më të lira të importuara nga Kina, dhe Renault po përpiqet të rifitojë pozitën udhëheqëse në shitjet e automjeteve elektrike.

Marka Renault mbështetet në modelet e reja me çmim të reduktuar në luftën për të rifituar fronin. Në këtë do t’i ndihmojë modeli kompakt tërësisht elektrik Megane E-Tech, i cili me një çmim më konkurrues do të luftojë me Tesla-n në terren, tha drejtori i shitjeve.

“Fokusi kryesor i markës Renault në vitin 2024 është kthimi në ofensivë në segmentin e automjeteve elektrike, pasi ne jemi aktualisht të dytët”, tha Ivan Segal, drejtori i shitjeve të Renault për Francën, në një intervistë për Renault.

Si një pionier dhe ish-lider i automjeteve elektrike në Evropë, Renault është tejkaluar ndërkohë nga disa lojtarë të rinj në treg. Ndërsa prodhuesi francez i automjeteve shiti gati 18,000 Megane elektrike vitin e kaluar në tregun e saj vendas, Tesla shiti 25,000 Model 3 dhe më shumë se 37,000 Model Y, duke udhëhequr tregun francez të automjeteve elektrike, sipas AAA Data.

Kundërsulmi i Renault përfshin hedhjen në treg të SUV-it të ri elektrik kompakt Scenic dhe ardhjen e Petica-s elektrike në gjysmën e dytë të vitit, e cila do të zëvendësojë Zoe-n e vjetër. Renault, e cila u përmbajt nga ndjekja e uljeve të çmimeve të Tesla-s vitin e kaluar, vendosi të ulë çmimin fillestar të Megane (me një bateri bazë 40 kWh) me 10 përqind në janar, i cili u ul nga 38,000 në 34,000 euro përpara stimujve.

Duke marrë parasysh bonusin EV prej 5,000 eurosh të qeverisë, i cili nuk vlen për blerësit e Model 3 dhe MG4 sepse janë prodhuar në Kinë, Megane zgjeron hendekun ndaj Tesla-s dhe është edhe pak më i lirë se MG4. Megane gjithashtu konkurron me automjetet kompakte elektrike nga Stellantis, Peugeot 308 dhe Opel Astra, të cilat u lansuan vitin e kaluar, megjithëse janë pak më të shtrenjta.

Megane E-Tech u lançua në fillim të vitit 2022 me një çmim prej 35,200 € për modelin bazë me një bateri 40 kWh (është në dispozicion edhe një bateri 60 kWh) dhe ndërkohë, në një valë inflacioni, është rritur Çmimi. Që atëherë, Renault ka rishikuar versionin me bateri më të vogla me më shumë pajisje standarde dhe tani ka ulur vetë çmimin. Vala e uljeve të çmimeve përfshiu së fundmi Volkswagen, i cili gjithashtu uli çmimet në shumë vende evropiane për linjën e tij të automjeteve elektrike. Evropianët nuk kanë më një justifikim për të luftuar kundër makinave më të lira të importuara kineze.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT