Tuesday, June 18, 2024
spot_img

Çmimet e naftës ranë në 75 dollarë në tregjet ndërkombëtare të hënën

Çmimet e naftës ranë në 75 dollarë në tregjet ndërkombëtare të hënën nën presionin e shkurtimeve saudite dhe ofertës së qëndrueshme nga prodhuesit kryesorë që kanë mbizotëruar mes tensioneve të përshkallëzuara në Lindjen e Mesme.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie në tregtimin e pasdites ishte më i ulët me 3.38 dollarë në krahasim me mbylljen e tregtisë të premten e kaluar dhe arriti në 75.38 dollarë. Në tregun amerikan, fuçi tregtohej me një çmim më të ulët prej 3.52 dollarë, nga 70.29 dollarë.

Më vete, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) raportoi se të premten çmimi i një fuçie të shportës standarde të naftës të anëtarëve të saj ishte pothuajse i pandryshuar në 78.94 dollarë.

Në javën e parë të vitit të ri, tregjet u tronditën nga përshkallëzimi i vazhdueshëm i tensioneve në Lindjen e Mesme dhe sulmet e shpeshta nga Huthi të Jemenit në Detin e Kuq mbi anijet e lidhura me Izraelin. Huthët e Jemenit shpjegojnë sulmet duke mbështetur palestinezët në Rripin e Gazës të pushtuar nga Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara kanë organizuar një koalicion ndërkombëtar që sipas tyre supozohet të mbrojë anijet në një rrugë kyçe për tregtinë botërore.

Rreziku i përhapjes së konfliktit në të gjithë rajonin e Lindjes së Mesme u rrit nga vrasja e një zyrtari palestinez të Hamasit në Liban dhe sulmet terroriste në Iran që vranë më shumë se 80 njerëz. Teherani njoftoi një përgjigje, duke akuzuar shërbimin sekret izraelit për përfshirje në masakër.

Të dielën, Arabia Saudite befasoi tregjet duke ulur çmimet për blerësit aziatikë në nivelin më të ulët në pak më shumë se dy vjet. Disa analistë spekulojnë se Riadi po përpiqet të ruajë pjesën e tregut pas një mosmarrëveshjeje me grupin e vendeve të OPEC-ut mbi shkurtimet e furnizimit dhe kuotat e prodhimit. Angola u largua nga OPEC në fund të vitit të kaluar dhe rriti furnizimin në dhjetor, së bashku me Nigerinë dhe Irakun, tregoi një sondazh i Reuters të premten, me llogaritjet që tregojnë se OPEC prodhoi pak më shumë naftë në dhjetor sesa në nëntor.

Në tre muajt e parë të vitit 2024, Arabia Saudite dhe Rusia, të mbështetura nga disa prodhues të tjerë të mëdhenj, siç vendosën në nëntor, do të shkurtojnë ofertën me një de facto shtesë prej 700,000 fuçi në ditë, në mënyrë që të përshtaten me kërkesën e reduktuar në mes të aktivitetit të dobësuar ekonomik dhe stabilizuar çmimet.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT