Saturday, June 15, 2024
spot_img

Escobar: Presim që qeveria e re e Maqedonisë së Veriut të vazhdojë në rrugën evropiane

Ne presim që Maqedonia e Veriut të vazhdojë në rrugën evropiane, tha zëvendësndihmës sekretari në largim i Shteteve të Bashkuara dhe Përfaqësuesi Special për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar, në një intervistë online për Qendrën Evropiane të Këshillit Atlantik.

 

Escobar, gjatë bisedës për rolin e SHBA-së përballë sfidave në Ballkanin Perëndimor, u pyet nëse pas fitores së VMRO-DPMNE-së dhe shqetësimit në rritje për Marrëveshjen e Prespës, ai ende beson se rruga drejt Evropës do të vazhdojë. , siç deklaroi ai ditën e zgjedhjeve, Zëri i Amerikës raporton në gjuhën maqedonase.

 

“Po. Unë mendoj se Evropa dhe Shtetet e Bashkuara ia bënë shumë të qartë qëndrimin presidentit pas inaugurimit se ne presim plotësisht që Maqedonia e Veriut të vazhdojë në rrugën e saj evropiane, të angazhohet, të vazhdojë të jetë një anëtare e përkushtuar e NATO-s, dhe më besoni, ata janë një anëtar i përkushtuar i NATO-s. Dhe morëm garanci nga të gjitha nivelet e kryesisë partiake të partisë kryesore (VMRO-DPMNE) që fitoi zgjedhjet, se do të mbeten të përkushtuar në rrugën evropiane”, u përgjigj Escobar.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT