Friday, June 14, 2024
spot_img

FAO: Çmimet e ushqimeve janë në rënie, ulje çmimesh pritet edhe në tregje

Çmimet e ushqimeve po bien në botë, por qytetarët ende nuk e ndjejnë uljen e tyre. Organizata e Ushqimit e Kombeve të Bashkuara – FAO njoftoi se çmimet globale shënuan rënien më të madhe vjetore në 3 vitet e fundit. Përveç sheqerit dhe orizit, çmimet e të cilëve u rritën – të gjitha produktet e tjera u ulën me 13.7 për qind nga mesatarja në 2022. Megjithëse indeksi ndjek kostot e produkteve të papërpunuara, jo çmimet e shitjes me pakicë, rënia e madhe do të jetë një sinjal për ushqim më të lirë edhe në tregje. Për një reduktim më drastik duhet të rritet edhe prodhimi vendas. Është një nga prioritetet e ministrisë së linjës.

E ndërsa ushqimi po bëhet më i lirë, shërbimet e kateringut po thyejnë rekorde. Në një vit, ato u bënë më të shtrenjta me gati 10 për qind. Shkuarja në një restorant bëhet një luks i vërtetë. Aty ushqimet shiten më shtrenjtë mbi 10 për qind, produktet joalkoolike mbi 11 vjeç, alkooliket 7, po aq sa nata në hotel.

Aktualisht në vendin tonë janë në fuqi çmimet e ngrira të produkteve ushqimore bazë. Qeveria do të vendosë në fund të muajit nëse masa do të zgjatet, apo do të lejohet formimi i lirë i çmimeve.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT