Thursday, May 30, 2024
spot_img

Fronti Europian në Kërçovë/ Ahmeti: Fronti na bashkon për fitoren më të madhe në histori

Front Europian stacionin e rradhës e ka pasur qytetin e Kërçovës, ku para një numri shumë të madh të qytetarëve kryetari i BDI-së Ali Ahmeti ka theksuar se ky front jo vetëm që do bëj histori, por do e avancojë edhe më shumë atë.

 

Pse u ndërtua Fronti? Frontet dhe bashkimet bëhen në situata kur je përpara reziqeve, kur përpara shtrohen çështje madhore që kërkojnë zgjidhje, por në front nuk i përmbush çdokush standardet sepse për të qenë në front ka edhe standarde, mençurinë, misionin dhe vizionin dhe pikërisht ky front është momenti më vendimtarë që do të bëj jo vetëm histori por do avancojë historinë edhe më shumë të vendit duke bërë bashkë të gjitha komunitetet e vogla të cilat kanë qenë monedhë kusuritje mes dy blloqeve politike maqedonase. Për herë të parë rreshtohen aty ku e kanë vendin. Ky front nuk është vetëm për një përballje, është për përballje edhe më të forta që do të pasojnë edhe pas përfundimit të ciklit zgjedhor sepse vendi duhet anëtarësuar në BE, nuk kemi as formulë e as zgjidhje tjetër, tha Ahmeti.

 

Ziadin Sela shtoi se me shqetësim këtë front e kanë parë vetëm ata rryma dhe faktor politik të cilët vendit i dëshirojnë stagnim.

 

Natyrisht që këto janë zgjedhje shumë të rëndësishme edhe për ka rëndësia edhe për nga sfidat që na presin të gjithë si rajon. Rajoni jonë është i trazuar dhe kjo është simbolika e bashkimit dhe krijimit të frontit europian, për të cilin unë besoj se z. Ahmeti nuk e ka pas lehtë, por nga ana tjetër është e arritshme dhe sot është realitet. Me shqetësim këtë front e kanë parë vetëm ata rryma dhe ata faktor politik të cilët vendit i dëshirojnë stagnim. Me skepticizëm këtë front e kanë parë ata të cilët Maqedoninë e Veriut duan ta kthejnë mbrapsht, theksoi Sela.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT