Friday, June 14, 2024
spot_img

Gashi: Procesi i transformimit të forcave të Kosovës në forca me kapacitete ushtarake po ecën sipas planit

Procesi i transformimit të Forcave të Sigurisë së Kosovës (FSK) në një forcë të aftë për ushtarak, e cila ka hyrë në vitin e gjashtë të planit dhjetëvjeçar, po ecën sipas planit, tha Ministria e Mbrojtjes së Kosovës.

Liridona Gashi, këshilltare politike e ministrit të Mbrojtjes, Ejup Macedonci, tha për Radion Evropa e Lirë se ky proces tashmë është në fazën e dytë të zbatimit të planit gjithëpërfshirës dhe se presin që kjo fazë të përfundojë vitin e ardhshëm.

“Kjo fazë parasheh rritjen e kapaciteteve luftarake. Gjatë këtyre dy viteve, fokusi është më shumë në investimin në sistemet moderne të armatimit… pasi kërkesa e Kosovës për blerjen e raketave Javelin tashmë është paralajmëruar. Por ky nuk është i vetmi sistem që planifikojmë të blejmë”, tha Gashi.

Në fazën e tretë dhe të fundit të transformimit të FSK-së, e cila fillon në vitin 2025, parashikohet një rritje e kapaciteteve ajrore, si prokurimi i helikopterëve dhe objekteve të tjera ajrore.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT