Saturday, June 15, 2024
spot_img

Gashi: Seanca e parë parlamentare do të jetë për ndryshimin e sistemeve të ligjeve për formimin e ministrive të reja

Kryetari i Kuvendit Afrim Gashi njofton se në seancën e parë që do të caktojë, edhe para formimit të Qeverisë, do të gjenden ndryshime në ligjet e sistemit për të mundësuar formimin e ministrive të reja dhe transformimin e ministrive ekzistuese. Por në axhendë mund të jenë edhe ndryshimet që do të shmangin zgjedhjet e parakohshme për kryetarë bashkie.

Tani jemi përballë sfidës që të kemi drejtues komunalë që do të zgjidhen pas pesë, gjashtë muajsh dhe pastaj pas shtatë, tetë muajsh do të ketë sërish zgjedhje. Mendoj se është e gabuar dhe në kundërshtim me Kushtetutën që dikush të zgjidhet për një mandat katërvjeçar, dhe dikush të zgjidhet me të njëjtat vota në zgjedhje me mandat tetë muajsh. Mendojmë se është jokushtetuese dhe duhet korrigjuar me një ligj që do ta mundësojë, thotë Gashi në një intervistë për Radion Evropa e Lirë.

Ndryshimet në këto ligje të sistemit kërkojnë një shumicë prej dy të tretash.

Kryetarët e Gostivarit, Arben Taravari dhe i Aeroportit, Timço Mutsunski, janë ndër ata që përmendet se do të bëjnë kalim nga pushteti lokal në pushtetin ekzekutiv. Kryetari i Komunës së Sarajit, Blerim Bejeti, është bërë deputet nga radhët e koalicionit të Frontit Evropian të udhëhequr nga BDI.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT