Saturday, June 15, 2024
spot_img

Gjermania prezanton projektin “turbo-job”, ja çfarë do të thotë për punëtorët e huaj

Kancelari gjerman Olaf Scholz vlerësoi se ka ende pengesa në integrimin e planifikuar më të shpejtë të refugjatëve në tregun gjerman të punës, i cili shpalli projektin “turbo job”.

Në vjeshtën e vitit të kaluar qeveria gjermane shpalli projektin “turbo job”, i cili synon të ndihmojë refugjatët që kanë mundësi të marrin leje qëndrimi për të gjetur më shpejt punë.

“Shumë çështje tashmë janë zgjidhur, por besoj se do të duhet pak më shumë derisa gjërat të zgjidhen”, tha Scholz të premten, raporton Fenix ​​Magazine.

Toj deklaroi se problemi është mbi të gjitha nostrifikimi i diplomave. Epo, në Gjermani kemi 800 institucione që janë përgjegjëse për njohjen e diplomave profesionale, tha ai në një bisedë me punëtorët.

Scholz, megjithatë, sheh “progres të madh” në përgjithësi në ndërmjetësimin e punësimit dhe integrimin e punëkërkuesve në tregun e punës.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT