Monday, June 24, 2024
spot_img

Google po prezanton një teknologji të re revolucionare kërkimi

Të enjten, Google njoftoi dy mjete të reja të inteligjencës artificiale që thotë se do ta bëjnë kërkimin në internet rrënjësisht më të dobishëm.

Përdoruesit celularë që përdorin Google në disa telefona Android së shpejti do të jenë në gjendje të rrethojnë ose theksojnë artikujt që shfaqen në ekranet e tyre të smartfonëve për të shtuar më shumë informacion dhe për të bërë pyetje të ndërlikuara ose të nuancuara rreth një imazhi ose teksti.

Kompania tha, sipas CNN, se ka testuar mjete në sfond që nga viti i kaluar për të parë sesi inteligjenca artificiale gjeneruese, teknologjia që fuqizon chatbot-et e njohura, përfshirë ChatGPT, mund ta bëjë shfletimin më të personalizuar dhe intuitiv.

Veçoritë u zbuluan për herë të parë gjatë ngjarjes Unpacked të Samsung në fillim të kësaj jave dhe do të kalojnë në linjën e telefonave inteligjentë Galaxy S24 që do të zbulohen më vonë këtë muaj.

Ai gjithashtu do të shpërndahet në disa telefona inteligjentë të tjerë të nivelit të lartë Android, duke përfshirë Pixel 8 dhe Pixel 8 Pro.

Funksioni i parë, i quajtur Rrethi për të Kërkuar, i lejon përdoruesit e Android të qarkojnë, prekin, theksojnë ose shkarravisin imazhet, videot ose tekstin për të mësuar më shumë rreth asaj që po shohin, si p.sh. një faqerojtës në sfondin e faqes së mediave sociale të dikujt.

Përveç kësaj, njerëzit do të jenë në gjendje të drejtojnë kamerën e tyre celulare ose të ngarkojnë një foto ose pamje nga ekrani dhe të bëjnë një pyetje përmes aplikacionit Google për të marrë informacion.

Me kalimin e viteve, Google ka bërë ndryshime në kërkim, të tilla si aktivizimi i kërkimeve zanore ose Lens, i cili përdor teknologjinë e njohjes së imazhit nga kamerat e smartfonëve për të mësuar më shumë rreth botës që ju rrethon.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT