Saturday, June 15, 2024
spot_img

Greqia do të shpërndajë kupona pushimesh falas për 300 mijë familje me të ardhura të ulëta

Në Greqi ka nisur regjistrimi për kuponët falas të pushimeve. Aplikimet dorëzohen në mënyrë elektronike në Ministrinë e Punës. 300.000 familje, përfshirë bullgarët që jetojnë dhe punojnë në vend, kanë të drejtën e pushimit falas.

Programi “Pushime për të gjithë” kap vlerën e përgjithshme prej 50 milionë eurosh, që është 43 për qind më shumë fonde se vitin e kaluar, njofton Ministria e Punës. Rezervimet për kuponët e pushimeve fillojnë nga 1 korriku i këtij viti. Për familjet ofrohen deri në gjashtë netë falas. Kur pushoni në ishujt Samos, Leros, Lesvos dhe Kios, netët rriten në dhjetë për të rritur fluksin turistik në këto ishuj. Gjatë pushimeve në zonat e Thesalisë dhe të Evros, të pësuar nga fatkeqësitë e vitit të kaluar, netët falas janë 12.

Për shkak të çmimeve të larta të biletave të tragetit këtë vit, kuponët përfshijnë edhe një ulje prej 75% të kostos së udhëtimit. Prioritet kanë familjet me të ardhura të ulëta dhe pensionistët, raporton portali Novinite.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT