Tuesday, June 18, 2024
spot_img

Greqia po shet aeroportin?

Greqia po përgatitet të shesë 30 për qind të Aeroportit Ndërkombëtar të Athinës.

Autoritetet greke kanë filluar përgatitjet për shitjen e 30 për qind të aksioneve të Aeroportit Ndërkombëtar të Athinës përmes një oferte publike fillestare (IPO) dhe marrëveshjeve të veçanta me aksionarët e Avia Alianza dhe familjen Kopelousos, njoftoi Aeroporti Ndërkombëtar i Athinës (AIA). sot.

Lista e ofertuesve pritet të publikohet në muajin shkurt në bursën e Athinës.

Shteti grek zotëron aktualisht 55 për qind të kapitalit të aeroportit, ndërsa pjesa e mbetur ndahet midis investitorëve privatë si kompania gjermane e menaxhimit të aeroportit Avi Allianz, e cila aktualisht zotëron pak më shumë se 40 për qind, dhe familjes Kopelousos. që mban rreth 5 për qind.

Aeroporti Ndërkombëtar i Athinës priti më shumë se 28 milionë pasagjerë në vitin 2023, duke përfaqësuar 35 për qind të trafikut të pasagjerëve të të gjitha aeroporteve në vend.

Greqia filloi të shesë aksione publike në një numër kompanish publike pas krizës së rëndë ekonomike dhe sociale që goditi vendin në vitin 2009.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT