Monday, June 24, 2024
spot_img

Historia është bërë: Për herë të parë, një makinë elektrike është më e shitura në Evropë

Sipas informacioneve ende jozyrtare, por të marra nga burime të sigurta, “Tesla Model Y” është makina më e shitur në Evropë në vitin 2023 me më shumë se 254,000 njësi të shitura. Është hera e parë në histori që një nga më të shiturit është një model elektrik.

 

Për momentin nuk dihen të gjitha të dhënat përfundimtare, por pritet që në Top 5 të përfshihen edhe “Dacia Sandero”, “Volkswagen T-Roc”, “Peugeot 208” dhe “Renault Clio”, të cilat janë ndër më të mirat. shitja e modeleve ne Europe gjate gjithe vitit.

Sipas “Hina”, në periudhën janar-dhjetor tregu europian i makinave të reja u rrit me 13,9 për qind, me 10,5 milionë makina të reja të regjistruara, llogaritur nga shoqata e prodhuesve të makinave “ACEA”.

Shitjet u rritën në të gjitha tregjet e BE-së, me përjashtim të Hungarisë ku ranë me 3.4 për qind.

Makinat elektrike me bateri panë sërish rritje të fortë të shitjeve, deri në 37 për qind, me 1.54 milionë automjete të shitura. Rëni me 5.8 për qind ka rënë shitja e automjeteve “naftë”, me 1,43 milionë automjete të shitura.

Vendin e parë e mbanin makinat me benzinë, me një pjesë tregu prej 35.3 për qind, të ndjekura nga makinat elektrike hibride me një pjesë tregu prej 25.8 për qind.

 

 

 

Rritje e madhe në treg në Itali, më e vogla në Gjermani

Në grupin e tregjeve kryesore, shitjet në Itali u rritën më së shumti vitin e kaluar, me 18.9 për qind. Pasojnë Spanja dhe Franca me rritje përkatësisht 16.7 dhe 16.1 për qind. Në Gjermani është disi më e dobët, me një rritje prej 7.3 për qind në shitje.

Shitjet e makinave elektrike me bateri u rritën me 19,6 për qind dhe të makinave elektrike hibride me 57,5 ​​për qind. Shitjet e naftës dhe benzinës gjithashtu u rritën, përkatësisht me 29.3 dhe 26.8 për qind, sipas të dhënave të ACEA.

 

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT