Friday, June 14, 2024
spot_img

India dhe SHBA po forcojnë lidhjet tregtare dhe bashkëpunimin

India dhe Shtetet e Bashkuara kanë rënë dakord të forcojnë lidhjet tregtare dhe të thellojnë bashkëpunimin në fusha të tilla si mineralet kryesore, tha sot përfaqësuesja e politikës tregtare amerikane Catherine Tye.

Ministri i Tregtisë së Indisë Piyush Goyal dhe Thai zhvilluan bisedime vjetore për politikën tregtare në Nju Delhi.

Ai ndodhet për një vizitë treditore në Indi.

Të dy vendet kanë bërë presion për përmirësimin e perspektivave të tregtisë dypalëshe, duke kapërcyer tensionet diplomatike që kur Uashingtoni në fund të vitit të kaluar pretendoi se një zyrtar indian kishte lidhje me një komplot të prishur për të vrarë një udhëheqës separatist Sikh në tokën amerikane.

India tha se çdo veprim i tillë ishte kundër politikës së qeverisë dhe nisi një hetim mbi akuzat.

Gjatë bisedimeve midis Thai dhe Goyal, India tregoi interesin e saj për një partneritet dypalësh në mineralet kryesore.

India gjithashtu i kërkoi SHBA-së të lehtësojë politikën e vizave për biznesmenët indianë dhe i kërkoi Uashingtonit të rivendoste aksesin pa doganë në mallra të caktuara nën të ashtuquajturin sistem të preferencave, tha një deklaratë e përbashkët pas takimit. 

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT