Thursday, May 30, 2024
spot_img

Johnson: Ballkani mund të jetë objektivi i ardhshëm i Putinit

Presidenti i Dhomës së Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan, Mike Johnson, ka thënë se objektivi i radhës i presidentit rus Vladimir Putin mund të jetë Ballkani, transmeton “Anatolia”.

Të mërkurën mbrëma në Kapitol në Uashington, Johnson foli me gazetarët për çështjen e votimit të ndihmës së huaj për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin dhe përmendi gjithashtu rajonin e Ballkanit.

Kur u pyet nga gazetarët pse ai ishte i gatshëm të humbiste punën e tij vetëm për të siguruar paketën e shpëtimit, Johnson u përgjigj se ai gjithmonë përpiqet të bëjë gjënë e duhur.

“Filozofia ime është të bëj gjënë e duhur. Nëse do të veproja vetëm nga frika, nuk do të mund ta bëja kurrë punën time”, tha Johnson, duke shtuar:

“Historia na gjykon për shkak të asaj që bëjmë. Kjo është një kohë kritike, një kohë kritike në skenën botërore. Mund të marr një vendim egoist dhe të bëj diçka ndryshe, por këtu po bëj atë që besoj se është gjëja e duhur për të bërë. “Unë mendoj se ofrimi i ndihmës juridike për Ukrainën është vendimtar tani.”

Ai theksoi se presidenti kinez Xi Jinping, presidenti rus Vladimir Putin dhe Irani janë “boshti i së keqes” dhe se ata po punojnë në koordinim në këtë front.

“Unë mendoj se Putini do të vazhdonte të marshonte nëpër Evropë nëse do t’i lejohej. Mendoj se herën tjetër mund të shkojë në Ballkan. “Unë mendoj se mund të ketë një përballje me Poloninë ose një nga aleatët tanë të NATO-s,” shtoi Johnson.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT