Saturday, May 18, 2024
spot_img

Ka gjithnjë e më pak ATM në Gjermani dhe paratë e gatshme po tërhiqen gjithnjë e më shumë ndryshe

Tërheqjet e parave të gatshme për blerje po bëhen gjithnjë e më popullore në mesin e konsumatorëve në Gjermani. Vëllimi i përgjithshëm i pagesave me para në dorë vitin e kaluar u rrit me 20 për qind, pra në 12.31 miliardë euro, raporton agjencia gjermane e lajmeve.

Pagesa e re funksionon në mënyrë që klienti të paguajë me kartë në bankë dhe më pas të mund të kërkojë shumën që i nevojitet në para. Shuma shtohet në llogarinë fiskale dhe zbritet nga llogaria xhiro e konsumatorit, transmeton revista Fenix.

Shuma maksimale që mund të tërhiqet është zakonisht 200 €.

Të dhënat u prezantuan të mërkurën nga Instituti i Kërkimeve të Tregut EHI.

“Për klientët është i përshtatshëm sepse kursejnë një udhëtim shtesë në bankomat. Kërkesa po rritet edhe për shkak të rënies së numrit të ATM-ve”, thotë autori i studimit, Horst Rutter.

Kompanitë e shitjes me pakicë që e praktikojnë këtë, duke përfshirë zinxhirët e shitjes me pakicë ushqimore Reva dhe Edeka, farmacitë si DM dhe Rossman dhe disa dyqane pajisjesh dhe veglash, u kthejnë klientëve më shumë se 13 përqind të parave të fituara, zbuloi sondazhi.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT