Saturday, June 15, 2024
spot_img

Kanë planifikuar pushimet, dhe agjencia po falimenton: gjiganti gjerman është shembur

FTI Touristik GmbH, kompania mëmë e FTI GROUP, operatori i tretë më i madh turistik në Evropë, do të bëjë kërkesë për falimentim në Gjykatën e Qarkut të Mynihut të hënën, 3 qershor 2024.

Kjo u bë e ditur të hënën në mëngjes nga kompania me 11,000 punonjës me seli në Mynih. Dhjetëra mijëra pasagjerë u prekën.

– Pritet që nga e marta të mos mund të udhëtohen ende pa filluar. Mbështetja e pasagjerëve të prekur nga pasojat e falimentimit është tashmë një prioritet kryesor për FTI GROUP. Një faqe interneti mbështetëse është krijuar tashmë. Është krijuar një linjë mbështetjeje pa pagesë. Aktualisht po punojmë shumë për të siguruar që udhëtimet që kanë filluar tashmë të mund të përfundojnë siç është planifikuar. Nga e marta, 04.06.2024, ato do të mund të kryhen vetëm pjesërisht – njoftoi kompania, transmeton revista Fenix.

Rezervimet e udhëtimeve nuk janë më të mundshme përmes partnerëve të shitjes.

Një raport nga Handelsblatt zbuloi se qeveria federale ka refuzuar ndihmën e mëtejshme për ofruesin e tretë më të madh të udhëtimeve në Evropë. Grupi FTI ka marrë tashmë 600 milionë euro nga qeveria federale gjatë pandemisë korona. Meqenëse vetëm një shumë e vogël është shlyer deri më tani, falimentimi ka të ngjarë t’i kushtojë taksapaguesve qindra milionë euro.

Sipas Handelsblatt, një hendek afatshkurtër në intervalin dyshifror milion është shfaqur në FTI. Siç shkruan “Bild”, gjatë fundjavës është rënë dakord për një garanci afatshkurtër në kufirin dyshifror mes kompanisë dhe Ministrisë Federale të Financave dhe Ekonomisë. Deri më tani, nuk ka fat.

Kjo do të thotë se FTI ka probleme të mëdha me kalimin e fluturimit. Hyrja e investitorit të ri Certares (SHBA) është vonuar për shkak të vendimit të jashtëzakonshëm të Zyrës Federale për Kartelet. Sipas “Bild”, me regjistrimin në kompani duhet të hyjë kapital i ri – i cili aktualisht nuk disponohet.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT