Saturday, June 15, 2024
spot_img

Kasami: Kushdo që do të ulet në cilën karrige, do të duhet të punojë për të gjithë qytetarët

Kryetari i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami, ka njoftuar sot nga Tetova se e gjithë procedura për marrëveshjen për qeverinë e ardhshme po shkon mirë. Sipas tij, po diskutohen parimet e funksionimit të qeverisë së ardhshme, po harmonizohen programet etj.

 

Në manifestimin “Dita e hapur” e organizuar nga shkollat ​​e mesme në Tetovë, ai shprehu shpresën se negociatat do të rezultojnë në një qeveri që, siç tha ai, do të jetë kompetente, me profesionistë, që do të jetë me njerëz që do të punojnë për shtetin. dhe qytetarët pa dallim të përkatësisë etnike.

 

 

 

– Jemi të vetëdijshëm se në një shtet dhe shoqëri multietnike siç është Maqedonia, jo të gjithë ministrat mund të jenë shqiptarë dhe maqedonas. Por ajo që është e rëndësishme është se kushdo në një ministri duhet të punojë për të gjithë qytetarët, pavarësisht nga përkatësia etnike, fetare apo tjetër. Në këtë fazë kemi një mirëkuptim mes partnerëve që bien dakord për Qeverinë e ardhshme që pavarësisht se kush do të ulet në cilën karrige, ajo do të duhet të funksionojë për të gjithë qytetarët. Kjo është shumë e rëndësishme për ne sepse në të kaluarën, edhe pse kishte shumë ministri që udhëhiqeshin nga shqiptarët, edhe ato ministri nuk punonin sa duhet për shqiptarët dhe të tjerët, maqedonasit dhe qytetarët e tjerë. Pra etnia nuk është më e rëndësishmja për ne për të realizuar atë që kemi premtuar, tha Kasami.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT