Saturday, June 15, 2024
spot_img

Kasami pjesëmarrës në ekspozitën “Kujtesa për Skënderbeun” nga koleksionistja londineze Patricia Nugee

Kumtesë nga Komuna e Tetovës:

 

Sonte isha pjesëmarrës në ekspozitën “Kujtesa për Skënderbeun” nga koleksionistja londineze Patricia Nugee. Komuna e Tetovës mundësoi që koleksioni i zonjës Nugee të shihet nga shqiptarët edhe në qytetin e Tetovës. Në këtë ekspozitë u prezantuan 37 libra të botuara në mes të shekujve XVI dhe XVIII në Romë, Augsburg, Londër, Lisbonë, Madrid, Paris, Amsterdam dhe në shumë qytete të ndryshme.
Nëntë nga librat e botuar janë botime dhe përkthime të Marin Barletit. Pjesë e këtij koleksioni është poashtu një botim i rrallë i librit të Dhimitër Frangu dhe shumë libra të tjera që janë vlerë e historisë sonë.
Ne do t’i kemi gjithnjë dyert e hapura dhe do të jemi në mbështetje të vazhdueshme të artit, kulturës dhe historisë kombëtare.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT