Tuesday, June 18, 2024
spot_img

KLAN MAQEDONIA: BDI nuk do të votojë propozimet e VMRO-së për ministra në qeverinë teknike

Burime nga Bashkimi Demokratik për Integrim konfirmuan për televizionin Klan Maqedoni se as deputetët e partisë së Ali Ahmetit nuk do të mbështesin propozimet për ministra në Qeverinë Teknike që vijnë nga VMRO DPMNE pas paralajmërimeve të Hristijan Mickoskit se partia e tij nuk do të votojë për Kryeministri i parë shqiptar Talat Xhaferi dhe e gjithë përbërja e qeverisë teknike, në fund të janarit.

Ndryshe, mbrëmë burime nga LSDM konfirmuan se ka marrëveshje politike që përbërja e Qeverisë teknike të dorëzohet pa emrat e kandidatëve nga VMRO-DPMNE.

“Të gjitha propozimet për përbërjen e Qeverisë teknike do të dorëzohen në Kuvend, ndërsa qëndrimet që VMRO-DPMNE duhet t’i propozojë sipas ligjit do të jenë bosh, pa emra dhe mbiemra. Ne nuk shohim nevojë të sugjerojmë që edhe deputetët e LSDM-së nga shumica parlamentare të votojnë për propozimet e VMRO-DPMNE-së nëse nuk i mbështesin vetë. Askund në botën demokratike nuk ka shembull që dikush të propozojë ministra apo deputetë dhe të mos i mbështesë gjatë votimit? Këtu nuk bëhet fjalë për lojëra politike. Qeveria teknike është një detyrim ligjor. Ajo duhet të propozojë zyrtarisht kryeministrin e ri teknik. Kur të jenë në VMRO-DPMNE të gatshëm të mbështesin, para së gjithash, propozimet e tyre, atëherë mund të propozohen dhe përkrahen nga deputetët e LSDM-së.

Sipas burimeve, ky vendim i LSDM-së ka përkrahjen e partive tjera në pushtet, dhe vjen pasi lideri i opozitës VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, publikisht deklaroi se partia e tij do të marrë pjesë në Qeverinë teknike, do të propozojë kandidatë. , por nuk do t’i mbështesin në Kuvend dhe do të abstenojnë nga votimi për zgjedhjen e Qeverisë teknike.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT