Sunday, July 14, 2024
spot_img

Kriteret e anëtarësimit të Maqedonisë në BE janë të qarta dhe duhet të përmbushen – Varheji për BGNES

Kriteret për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian (BE) janë shumë të qarta. Nuk pres ndonjë ndryshim në Kornizën Negociative dhe nuk mendoj se shtetet anëtare duan të rishikojnë kushtet për anëtarësim, thotë Komisioneri Evropian për Zgjerimin dhe Politikat e Fqinjësisë Oliver Varhey në një intervistë për BGNES .

I pyetur se në muajt e kaluar disa politikanë maqedonas pohojnë se mund të ketë ndryshime në Kornizën negociuese dhe nëse ka mundësi për të ndryshuar kushtet që duhet të përmbushë Maqedonia e Veriut, Varheji tha se kriteret për anëtarësim janë të qarta.

“Kriteret janë shumë të qarta nga viti 2022 e në vazhdim, kur u miratua Korniza Negociatore. Ato duhet të përmbushen dhe në këtë kuptim nuk pres ndonjë ndryshim. Nuk mendoj se shtetet anëtare do të rishikojnë kushtet. Është e qartë se ato duhet të përmbushen”, tha Varheyi .

Komisioneri evropian shprehu shpresën se menjëherë pas zgjedhjeve, Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut do ta marrë përsipër këtë punë dhe se vendi do të ecë përpara duke përmbushur kriteret.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT