Saturday, June 15, 2024
spot_img

Kryeministri sllovak u deklarua pas atentatit: E fal

Kryeministri sllovak Robert Fico iu drejtua publikut për herë të parë që kur u qëllua dhe u plagos në një atentat kundër tij.

Në video, Fico tha se e fali të armatosurin që e qëlloi katër herë dhe njoftoi se do të ishte gati të rifillonte gradualisht detyrat e tij duke filluar nga fundi i qershorit, raportuan mediat sllovake.

“Nuk ndjej urrejtje ndaj të huajit që më qëlloi,” tha Fizzo, sipas një përkthimi në anglisht të videos, duke u shfaqur i qetë, por duke folur me pauza të gjata.

“Unë e fal atë dhe e lë të kuptojë se çfarë ka bërë dhe pse e ka bërë në kokën e tij”, shtoi ai.

Fico u qëllua katër herë nga një distancë e afërt më 15 maj teksa përshëndeti mbështetësit pas një takimi të qeverisë në qytetin qendror Handlova.

I akuzuari i armatosur, i identifikuar nga mediat sllovake si poeti 71-vjeçar Juraj Cintula, është akuzuar për tentativë vrasje dhe është lënë në paraburgim.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT