Sunday, July 14, 2024
spot_img

Kryeministri Xhaferi vizitën e parë të punës e fillon në Bruksel

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, më 13 dhe 14 shkurt të vitit 2024 (e martë dhe e mërkurë) do të qëndrojë për vizitë pune në Bruksel, e cila do të jetë vizita e parë ndërkombëtare pas marrjes së detyrës.

Në delegacionin e kryesuar nga Kryeministri do të jenë zëvendëskryetari i parë i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut për Çështje opiane, Bojan Mariçiq dhe ministri i Punëve të Jashtme të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani. Në kuadër të vizitës, Kryeministri Xhaferi do të vizitojë selinë e NATO-s dhe Këshillit Evropian, Komisionin Evropian dhe Parlamentin Evropian.

Në selinë e NATO-s, Kryeministri do të takohet me Zëvendëssekretarin e Përgjithshëm Mirçea Xhoana, më pas do të zhvillojë takime të ndara me liderët e Këshillit Evropian, Sharl Mishel dhe të Komisionit Evropian, Ursula von der Lejen. Në Parlamentin Evropian, Kryeministri do të realizojë një takim me një grup euro-deputetësh të partive politike pro-evropiane.

Në takimin me ZSP të NATO-s në fokus do të jenë temat që kanë të bëjnë me sigurinë dhe stabilitetin rajonal dhe të kontinentit evropian, si dhe kontributin aktiv të Maqedonisë së Veriut në Aleancë.

Me liderët evropianë, Kryeministri Xhaferi do të bisedojë për prioritetet e Qeverisë në drejtim të vazhdimit të procesit të integrimit evropian, duke u përqëndruar në reformat dhe prioritetet që kanë të bëjnë me Planin e rritjes, përgatitjet për zgjedhjet e ardhshme të dyfishta, si dhe tema nga rajoni dhe konteksti global.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT