Saturday, June 15, 2024
spot_img

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni është planifikuar të mbërrijë në Shqipëri këtë javë

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni është planifikuar të mbërrijë në Shqipëri këtë javë për një vizitë me fokus migracionin, vetëm pak ditë para zgjedhjeve për Parlamentin Europian, raportojnë mediat shqiptare.

Shqipëria ka rënë dakord të pranojë azilkërkuesit e tërhequr nga detet jashtë Italisë, t’i regjistrojë ata në një qendër në detin Adriatik dhe më pas t’i akomodojë në një qendër tjetër në brendësi të vendit, ndërkohë që kërkesat e tyre të shqyrtohen.

Meloni do të mbërrijë në Tiranë të mërkurën për të takuar homologun e saj shqiptar Edi Rama dhe për të diskutuar rreth qendrave të paraburgimit të emigrantëve.

Mediat raportuan se gjatë vizitës së saj, e cila përkon me Javën e Kulturës Italiane në Shqipëri, Meloni pritet të vizitojë një nga qendrat e ngritura sipas marrëveshjes që ajo nënshkroi me Ramën më 6 nëntor 2023. Autoritetet në qytetin port shqiptar të Shenjin njoftuan gjatë fundjavës se qendra e ndalimit të emigrantëve atje ka përfunduar.

Qendra e përpunimit të azilit në Gjadër, e cila do të strehojë 3000 emigrantë në muaj, është ende e papërfunduar dhe nuk është shpallur data e përfundimit. Paraprakisht ishte paralajmëruar se do të funksiononin nga 20 maji, por për shkak të vonesës në punë, kjo nuk ndodhi.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT