Wednesday, April 17, 2024
spot_img

Kurti: Lufta e drejtë e UÇK-së dhe bombardimet e NATO-s çliruan Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në 25-vjetorin e sulmeve ajrore të NATO-s në ish-Jugosllavi, tha se lufta e drejtë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe ndërhyrja ushtarake e Aleancës Veriatlantike e çliroi Kosovën nga pushtimi i Serbisë. korrespondenti i MIA-së nga Prishtina.

Kurti ka shkruar sonte në faqen e tij zyrtare në Facebook se bombardimi i Jugosllavisë së atëhershme “e bëri të pamundur zbatimin e projektit gjenocidal të Serbisë për shfarosjen e shqiptarëve”.

Sipas Kurtit, Kosova në atë kohë nuk do të ishte çliruar pa aleatë dhe miq.

– Pa aleatë dhe miq nuk do të ishim liruar në atë kohë. Me aleatët dhe miqtë ne ecim përpara vazhdimisht. Gjatë këtyre 25 viteve, populli i Kosovës dhe shteti i Kosovës kanë thelluar, zgjeruar dhe intensifikuar marrëdhëniet e mira dhe lidhjet e forta me popullin amerikan dhe me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me kombet evropiane dhe me Bashkimin Evropian. Kështu do të vazhdojmë edhe në të ardhmen, sepse ndajmë të njëjtat vlera dhe interesa dhe sepse kemi vizione dhe synime të përbashkëta politike dhe gjeostrategjike”, ka shkruar Kurti.

Kryeministri i Kosovës thotë se Kosova “natyrshëm dhe pashmangshëm” duhet të bëhet pjesë e NATO-s.

– Bombardimi i NATO-s i Jugosllavisë nga 24 marsi deri më 10 qershor 1999 e bëri Kosovën një kapitull të veçantë dhe shumë të rëndësishëm në historinë e NATO-s. Prandaj, natyrshëm dhe pashmangshëm edhe Kosova duhet të bëhet pjesëmarrëse aktive në historinë e NATO-s, duke u bërë anëtare e kësaj aleance. Kjo është aspirata e Republikës së Kosovës që duhet të realizohet: sa më shpejt aq më mirë, tha Kurti.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT