Saturday, June 15, 2024
spot_img

Kurti: Nuk jemi nën kërcënim si Ukraina, por Kosova dhe BeH duhet të mbrohen nga NATO

Kthimi i Trumpit në Shtëpinë e Bardhë krijon stres dhe ankth te liderët evropianë, sepse ai është i prirur për vendime të papritura në politikë – thotë kryeministri i Kosovës.

Rikthimi i mundshëm i Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë krijon stres dhe ankth te liderët evropianë, sepse Trump ka tendencë të marrë vendime të papritura në politikë, thotë kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për portalin “Semafor” .

“Problemi nuk është se diçka e keqe mund të ndodhë, por befasia e diçkaje të panjohur”. E thënë thjesht, mënyra se si do të veprojnë dhe mendojnë SHBA-të mund të ndryshojnë një axhendë të tërë, kjo është ajo që i shqetëson më shumë njerëzit.

thotë kryeministri i Kosovës.

Në një kohë, Kurti kishte marrëdhënie të këqija me Richard Grenell, i cili ishte përfaqësuesi special i Trump për negociatat ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, kështu që nëse Grenell e merr sërish atë post, apo ndonjë në politikën e jashtme të Amerikës, nëse Trump fiton zgjedhjet këtë vit, thotë Kurti. ai do ta gjejë veten sërish të sfiduar.

Ndër të tjera, kryeministri i Kosovës në intervistë kërkon nga liderët evropianë që t’ia lehtësojnë rrugën vendit të tij për t’u anëtarësuar në NATO dhe BE.

“Ne nuk kemi një kërcënim të drejtpërdrejtë si Ukraina apo Moldavia nga Federata Ruse, por Kosova, Bosnja dhe Hercegovina, madje edhe Mali i Zi nuk janë plotësisht të sigurta. Ne nuk kemi frikë, por thjesht jemi të kujdesshëm. E ardhmja jonë duhet të mbështetet nga NATO”.

thotë Kurti në intervistë.

Ai shpreh mbështetje të madhe për Shtetet e Bashkuara. I pyetur nëse si shtetet e tjera të vogla, Kosova e ka pasur të vështirë të vendos se në cilën rrugë të shkojë, kryeministri i Kosovës thotë se vendi i tij e ka bërë zgjedhjen shumë kohë më parë dhe nuk e ka ndryshuar kurrë mendjen.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT