Saturday, April 20, 2024
spot_img

Lajçak: Bisedimet mes Beogradit dhe Prishtinës vazhdojnë të enjten

I dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, konfirmoi se të enjten më 4 prill do të vazhdojnë bisedimet në Bruksel në kuadër të dialogut për vendimin për heqjen e dinarit dhe shprehu shpresën se mosmarrëveshjet e mbetura do të tejkalohen.

“Të dyja palët do të kthehen në Bruksel këtë javë dhe shpresoj se ne mund të kapërcejmë hendekun e mbetur të enjten,” tha Lajçak në një mesazh në Facebook.

Duke përmbledhur javën e kaluar, Lajçak vlerësoi se takimi i mëparshëm i kryenegociatorëve Petar Petkoviq dhe Besnik Bisljimi më 25 mars ishte konstruktiv dhe se u konstatua se nevojitet një takim tjetër.

“Në përgjithësi, ishte një takim i dobishëm. Të dyja palët patën mundësinë të shpjegojnë idetë dhe qëndrimet e tyre. Në fund konkluduam se do të jetë i nevojshëm një takim tjetër”, tha Lajçak.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT