Saturday, April 20, 2024
spot_img

LAJMI I FUNDIT: Katica Janeva dhe Stevçe Jakimovska në listën e zezë të SHBA-së për shkak të korrupsionit

Departamenti Amerikan i Shtetit bëri të ditur se ish-prokurorja publike speciale Katica Janeva dhe kryetari aktual i Karposhit, Stevçe Jakimovski janë vendosur në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara.

“Janeva ishte e përfshirë në akte korruptive, duke përfshirë përdorimin e ndikimit të saj politik dhe pushtetit zyrtar për përfitime personale”, tha Matthew Miller, zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

– Jakimovski, si kryetar i komunës, ishte i përfshirë në veprime korruptive, duke përfshirë përdorimin e pozitës së tij zyrtare për të ndërhyrë dhe penguar proceset e planifikimit urban dhe zhvillimit dhe prokurimit për të mirën e tij dhe bashkëpunëtorëve të tij, theksoi Miller në konferencën për shtyp kur ai. shpalli vendimin.

Vendimi është që të ndalohet hyrja në Shtetet e Bashkuara, përveç atyre të emëruarve, edhe familjeve të Jakimovskit dhe Janevës.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT